Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Микола Михайлович Дем`ян

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Дем`ян Микола Михайлович

р. н. 1953

 
Біографія:
МИКОЛА ДЕМ’ЯН – книжковий художник, графік-ілюстратор, книжково-газетний дизайнер, живописець.
Микола Дем’ян народився 5 квітня 1953 року в с. Богдан Рахівського району Закарпатської області. Потяг до мистецтва, а саме музики та малювання, проявився змалечку. У початковій школі хлопець відвідував мистецький гурток, який вів Василь Попович. Згодом займався в художній студії при Рахівському будинку піонерів (керівник Василь Зейкан). Студійні пленери стали нагодою для знайомства юного художника з відомими закарпатськими митцями – Андрієм Коцкою та Федором Манайлом.
Вступити до Львівського інституту прикладного та декоративного мистецтва юнакові не вдалося, тож влаштувався працювати натурником на кафедру рисунка в цьому ж інституті. Заодно отримав можливість відвідувати заняття з предмета рисунку та вечірніх підготовчих курсів. Поступав повторно, та не пройшов по конкурсу.
Після військової служби у 1974 році став студентом Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова (нині Українська академія друкарства), опанував спеціальність «Графіка».
У 1979 році, по завершенню навчання, за персональним викликом Микола Дем’ян прибув до Ужгорода й обійняв посаду художнього редактора в Республіканському ордена Дружби народів багатопрофільному книжковому видавництві «Карпати», де працював до 1993-го. Оформлений митцем у 1990 році нарис-путівник «Ужгород» замовила бібліотека Конгресу США, що стало безпрецедентним випадком в історії видавництва. Саме за дизайн це видання здобуло диплом Всеукраїнського конкурсу «Мистецтво книги». Результат багатолітньої праці у «Карпатах» – понад 80 книг суспільно-політичної, виробничої, художньої, туристичної і краєзнавчої літератури.
Поряд із видавничою діяльністю Микола Дем’ян також захоплювався живописом – він створив понад сто авторських робіт: картини (олією на картоні й полотні), етюди, акварелі, пастелі, станкові графічні роботи. Ще одним хобі стала фотографія – зібрав фототеку з-понад двох тисяч кольорових слайдів, десятки з яких були використані як ілюстрації до видань. Крім того, 339 світлин увійшли до майбутньої фотокниги Тібора Гасича «Іду Карпатами», повністю оформленої й заверстаної М. Дем’яном для виходу у світ.
Наприкінці 90-х працював художнім редактором у газеті «Срібна Земля», згодом – у часописі «Срібна Земля-Фест». Оформлюючи перші шпальти газет та тематичні малюнки до статей, проявив себе як оригінальний карикатурист та колажист.
У двохтисячних плідно співпрацював із багатьма видавництвами, але найбільш цікаві дизайнерські рішення з’явилися в книгах «Мистецької лінії» – у 2001 р. за оформлення книги Василя Басараба «Тернова ніч» визнаний переможцем конкурсу «Ужгородський книжковий Миколай» у номінації «Кращий книжковий дизайнер». У період із 2006 по 2008 рік був художнім редактором ВАТ «Видавництво «Закарпаття», а з 2008 року – у Закарпатській філії видавництва «Знання» (Київ). Загалом книги з дизайном М. Дем’яна вийшли в 11 видавництвах.
Понад 40 років віддав книжковому та газетному дизайну. 272 видання накладом у майже два мільйони примірників вийшли в світ із художнім оформленням та ілюстраціями Миколи Дем’яна, якого саме за «виготовлення оправ до інтелектуальних діамантів» заслужений художник України Надія Пономаренко назвала «лицарем Ордену книги». І на цьому митець не зупиняється: станом на середину 2018-го свого виходу у світ вже чекають наступні чотири книги, оформлені автором.
До 60-річного ювілею Микола Дем’ян підготував проект, упорядкування, художнє оформлення, дизайн, художньо-технічне редагування, комп’ютерну верстку бібліографічного видання «Митець з гуцульського Парижа», в яке увійшли більш ніж тисяча ілюстрацій.
Роботи станкової графіки та книжкової ілюстрації талановитого художника експонувалися на численних обласних та республіканських виставках.
Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Дем’ян, Микола. Творче кохання закарпатський дизайнер Микола Дем’ян знаходить у книгах : [розмова з художн. ред. Закарпат. філ. київ. вид-ва "Знання" / вела О. Невицька] / М. Дем’ян // Новини Закарпаття. – 2013. – 6 квіт. – С. 20.

***

Дем’ян Микола Михайлович : книж. художник-графік // Верховина. Волівщина–Міжгірщина. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 415 : портр., фот.

Микола Дем’ян : [закарпат. графік] // Волощук, М. Рахівщини славні імена / О. Масляник. – Львів : Тиса, 2016. – С. 40 : портр.

Нейметі, Мар’яна. 40 років на книжкових плаях пасе свою "отару" Микола Дем’ян : [про худож. ред., авт. логотипів та дизайну десятка крайов. газ.] / М. Нейметі // Новини Закарпаття. – 2017. – 23 верес. – С. 11 : фот. кольор.

Пономаренко, Надія. Микола Дем’ян: від художньо-технічного оформлення до книжкового дизайну : [ілюстратор книг] / Н. Пономаренко // Науковий вісник Закарпатського художнього інституту. – Ужгород : Ґражда, 2013. – Вип. 3. – С. 65-89. : іл.. – Бібліогр. наприкінці ст.

Сідун, Іван. Книжковий художник-графік та його комп’ютерні ..."топанки" : [автобіограф. кн.-оповідь "Митець з гуцульського Парижа, або Ой на плаю..."книжки пасу" М. Дем’яна] / І. Сідун // Новини Закарпаття. – 2015. – 18 квіт. – С. 14.

Федака, Д. М. Дем’ян Микола Михайлович : [закарпат. графік] / Д. М. Федака // Енциклопедія Сучасної України. – Т. 7 : Ґ – Ді. – К., 2007. – С. 365 : фот. – Бібліогр. наприкінці ст.

Хланта, Іван Васильович. Почуття обов’язку – уславити рідну землю : [про М. М. Дем’яна – художн. ред.] / І. В. Хланта // Культурологічні джерела. – 2012. – № 2. – С. 60-64 : фот.

Інтернет ресурси:

Годований, Леонід. Своє 60-річчя художник-графік Микола Дем'ян зустрів готовою до друку книжкою [Електронний ресурс] / Л. Годований. – Режим доступу : https://bit.ly/3s4sr1f

Вони прославили свій край. Микола ДЕМ’ЯН – митець з Гуцульського Парижа – частина 1 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3atL7RT

Вони прославили свій край. Микола Дем’ян – митець з гуцульського Парижа, частина 8 [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3dpssJc

Федака, Д. М. Микола Дем’ян [Електронний ресурс] / Д. М. Федака. – Режим доступу : https://bit.ly/2Xd2mih

Микола Дем’ян [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/354fBom

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день