Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Іван Андрійович Гарайда

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Гарайда Іван Андрійович

1905 - 1944 рр.

 
Біографія:
Гарайда Іван Андрійович – закарпатський вчений, історик і філолог. Народився в с. Зарічево Перечинського району в сім`ї вчителя. Закінчив юридичний факультет Будапештського і Ягеллонського університету в Кракові. По закінченні навчання працював викладачем угорської мови Краківського університету. Після нападу фашистського Німеччини на Польщу був арештований у вересні 1939 року і відправлений у концтабір Заксенгаузен (Німечинна). В 1940 році був звільнений з концтабору і повернувся в Угорщину, а згодом переїхав в Ужгород і став директором “Подкарпатского Общества Наук”.
Перебуваючи на цій посаді, він багато робив для розвитку видавничої справи в краї. Під його керівництвом виходили три періодичні видання : “Літературна неділя”, “Зоря” та “Руська молодеж”. За редакцією Гарайди виходили декілька серійних книжкових видань “Народна бібліотека”, “Дитяча бібліотека”, “Літературно-наукова бібліотека”. У співавторстві з М. М. Лелекачем видав “Бібліографію підкарпатської літератури” та “Загальну бібліографію Подкарпаття”.Після визволення Закарпаття радянськими військами був безпідставно арештовани. 17 листопада 1944 року і після важкої хвороби помер у польовій в’язниці “Смершу”.
Додаткова інформація:

Джерельні приписи :

Галас, К. Загадковий доктор Іван Гарайда / К. Галас // Тиса. – 1995. – № 1-2. – С. 93-94.

Дзендзелівський, Йосип. ПОН і забутий Гарайда : [про діяльність І. Гарайди на посаді директора Подкарпатського общества наук (1941-1944)] / Й. Дзендзелівський // Тиса. – 1994. – № 1-2. – С. 39-46.

Довганич, Омелян Дмитрович.  Гарайда Іван Андрійович  : [про гром. діяча та письменника] / О. Д. Довганич // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. –  С. 86-87. : портр.

Довганич, Омелян Дмитрович.  В`язень “Смершу” і Гестапо : [про І. Гарайду директора Подкарпатського общества наук] / О. Довганич // Тиса. – 1984. – № 1-2. – С. 46-47 : фот.

Офіцинський, Р. З відстані півстоліття : [життя та діяльність культурного діяча Закарпаття І. Гарайди] / Р. Офіцинський // Молодь Закарпаття. – Реформа. – 1994. – 1 жовт. – С. 3.

Інтернет ресурси:

Гарайда Іван Андрійович [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2rCLDt5. – Назва з екрана.

Гарайда Іван Андрійович (1905-1944) [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://perechinbook.blogspot.com/2012/01/blog-post_583.html. – Назва з екрана.

Дзендзелівський, Й. О. Гарайда Іван Андрійович [Електронний ресурс] / Й. О. Дзендзелівський // Енциклопедія Сучасної України / редкол.: І. М. Дзюба, А. І. Жуковський, М. Г. Железняк [та ін.] ; НАН України, НТШ. – К. : Ін-т енциклопед. дослідж. НАН України, 2006. – Режим доступу : https://esu.com.ua/article-28670 – Назва з екрана.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день