Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Костянтин Матезонський

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Матезонський Костянтин

1794 - 1858 рр.

 
Біографія:

Матезонський Костянтин – засновник, диригент та керівник першого на Закарпатті поліфонічного (чотириголосого) хору “Гармонія” (з 1838р.) в Ужгороді. Хор проіснував близько 100 років і вважається родоначальником багатоголосої хорової культури на Закарпатті. “Матезонський” – вигадане прізвище, і загадковість цього визначного музичного діяча і реформатора хорового співу не розгадані донині. Відомо тільки, що він емігрант з Росії. На Закарпаття приїхав у 1833 році але дозволу оселитись в Ужгороді не отримав(не мав паспорта), хоча як фаховий спеціаліст зарекомендував себе позитивно. Далі рік жив у Мукачеві у поета і священника В. Довговича і тільки восени 1834 року єпархія погодилась прийняти його на службу керівника церковного хору. “Гармонія” серед місцевої  інтелігенції користувалась великою популярністю. Послухати спів до кафедрального собору сходилося чимало шанувальників. Помер Матезонський Костянтин в м. Ужгород похований на кладовищі біля замку.  На могилі Матезонського був поставлений надгробний пам’ятник з надписом “Здісь спочиває в Бозі Константин Матезонський, основатель “Гармонії”. Незабвенному батькові в вічну пам’ять і признательность вірное потомство”. Цей надгробний пам’ятник відновив у 1927 році Уриїл Сільвай, тодішній диригент “Гармонії”. Тепер уже нема могили Матезонського. На місці кладовища, на Замковій горі, розміщений Музей народної архітектури Закарпаття. Надгробний пам’ятник з могили Матезонського знаходиться на цей час у фондах Ужгородського краєзнавчого музею.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:  

Борець, Олекса. Чи Костянтин Матезонський і Яків Драгоманов одна й та ж постать? : до 150-річчя смерті Костянтина Матезонського : [дириг. греко-катол. хору "Гармонія", заснован. ним у 1833 р. в м. Ужгороді] / О. Борець, П. Федака // Календар "Просвіти" на 2008 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2008. – С. 131-135.

Грін, О. “Быль другом порядка и точности…” : [до 200-річчя від дня народження Константина Матезонського – першого професійного музичного діяча Закарпаття] / О. Грін // Новини Закарпаття. – 1994. – 5 лют. – С. 15 : фот.

Мацинський, Іван. Матеріали до Словника культури українців Чехословаччини : [в. т. ч. про диригента греко-катол. хору "Гармонія" К. Матезонського] /  І. Мацинський. // Дукля. ­ 1986. – № 4. – С. 78.

Сенько, Іван.  Костянтин Матезонський. Творець першого багатоголосого хору Австро-Угорщини жив і працював в Ужгороді / І. Сенько // Вечірній Ужгород. – 2003. – 31 лип. – С. 4.     

Сахарова, Людмила. Забуття. Костянтин Матезонський. Ім'я відоме і невідоме. Про нього багато писалося і таємницю його життя намагалися розгадати безліч разів. І нікому це не вдалося  : [про регента ужгород. багатоголос. хору "Гармонія"] / Л. Сахарова // Трибуна. – 2007. – 20 січ. –  С. 13.

Митровка, М. Костянтин Матезонський – організатор першого на Закарпатті золотоголосого хору / М. Митровка // Срібна земля. – 2004. – 31 січ. – С. 14.

Тоцкая, Л. Всем известный незнакомец [К. Матезонський] / Л. Тоцкая // Трибуна. – 2004. – 28 лют. – С. 12.

Туряниця, Юрій. Перервана пісня : [про диригента греко-катол. хору "Гармонія" К. Матезонського] / Ю. Туряниця // Благовісник. – 2012. – № 7 (лип.). –  С. 23-24. : портр., фот. – Бібліогр. наприкінці ст.

Інтернет ресурси:

Грін, О. О. Костянтин Матезонський – засновник професійної музики Підкарпатської Русі у першій половині XIX ст. [Електронний ресурс] / О. Грін // Науковий вісник Ужгородського університету. Серія : Історія. Вип. 14 / Мін-во освіти і науки України ; Ужгород. нац. ун-т / О. О. Грін. – Ужгород, 2005. – С. 51-55. – Режим доступу : https://bit.ly/3hXx6MO – Назва з екрана. 

Гайдук, В. М. Історія становлення та розвитку хорового мистецтва Закарпаття в ХІХ – ХХ столітті [Електронний ресурс] : [в т. ч. про К. Матезонського] / В. М. Гайдук // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка. Серія : Мистецтвознавство.  2011.  № 1.  С. 17-21.  Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/NZTNPUm_2011_1_5. – Назва з екрана. 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день