Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Іоаникій Базилович

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Базилович Іоаникій

1742 - 1821 рр.

 
Біографія:

Базилович Іоаникій - один із перших закарпатських краєзнавців. Дані про його життєвий шлях і творчу діяльність надзвичайно скупі. Відомо, що народився в с. Гливиште(тепер Східна Словаччина), поблизу Ужгорода. Навчався в Ужгороді і Кошицях. Прослужив 38 років протоігуменом Мукачівського монастиря, де і помер. Основна праця Базиловича написана латинською мовою і видана в 2-х томах в Кошицях - "Короткий нарис фундації Федора Корятовича". В ній подана історія Мукачівського монастиря в тісному зв’язку з світською історією краю. Праця Базиловича поклала початок вивченню історії і духовного життя краю закарпатськими істориками. На жаль, ім`я І. Базиловича було повністю забуте в радянський час. Єдину статтю надрукував ігумен Мукачівського монастиря Василій (Пронін) у журналі "Православная мысль", що виходив у Празі. Тільки в останні роки ім`я вченого повертається до нас, займаючи належне місце серед закарпатських вчених. Один із творів "Толкование Литургии"(780стор.)написаний паралельно латинською та руською мовами зберігається в бібліотеці Ужгородського університету. А в 1992 році громадськість вперше вшанувала пам`ять І. Базиловича: товариство "Просвіта" в Ужгороді урочисто відзначило 250-річчя з дня народження І. Базиловича як першого історика Закарпатської України.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Видатні освітні постатті XVIII–початку XIX століття : [в т. ч. про І.Базилович : (1742-1821 рр.)] // Освіта Закарпаття. – Ужгород : Карпати, 2009. – С. 97-106 : фот.
Данилюк, Д. Іоаникій Базилович – перший історик Закарпаття / Д. Данилюк // Календар "Просвіти" на 2001 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2001. – С. 184-185. 
Данилюк, Д. Д. І. Базилович (1742–1821) – "Геродот угорських русинів": [історик Закарпаття] / Д. Д. Данилюк // Данилюк, Д. Історична думка на Закарпатті епохи національного відродження (кінець XVIII – середина XIX ст.). – Ужгород : Інформаційно-видавничий центр ЗІППО, 2009. – С. 49-71: іл. 
Пагиря, В. Іоаникій Базилович : [закарпат. іст.] / В. Пагиря // Календар "Просвіти" на 1991 рік. – 1991. – С. 36. 
Павленко, Г. Базилович Іоаникій (1742-1821) : [краєзнавець] / Г. Паленко // Павленко Г. Діячі історії, науки і культури Закарпаття : малий енцикл. слов. – Ужгород, 1999, – С. 12.
Поп, И. Базилович Иоанникий (Basilovits) (1742-1821) / И. Поп. Энциклопедия Подкарпатской Руси. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 80-81.
 
Інтернет ресурси:
 
Базилович Іоаникій [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2S6Mc9A. – Назва з екрана.

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день