Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Федір Іванович Ревай

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Ревай Федір Іванович

1890 - 1945 рр.

 
Біографія:

Народився 1890 року в с. Мирча Великоберезнянського району. Журналіст, громадський діяч, голова Українського національного об’єднання (УНО). З родини вчителів. Вчився в сільській народній школі, але здобути фахову чи навіть вищу освіту йому не вдалося. Рано  прилучився до політичного життя та соціал-демократичного руху в Австро-Угорщині. У 1907-1911 роках перебував в Угорській соціал-демократичній робітничій партії. Відслужив дійсну службу в айстро-угорській армії і позбувся партійності.Після приєднання Закарпаття до Чехословаччини у 1919 році вступив уже в Чехословацьку соціал-демократичну партію. У 1929-1930 роки обирався членом президії крайової організації партії та депутатом земського представництва від неї. У  1936 році був виключений із партії за те, що не погоджувався на обрання в земське представництво чеха за національністю і відстоював висунення українця. Йому приписали порушення партійної дисципліни і національний ухил, хоч був єдиним представником від національно - культурних сил українства. У 1938 році став редактором газети “Нова свобода” і працював там до 25 січня 1939 році. Після створення партії УНО його було обрано головою проводу.  12 лютого 1939 обраний послом до  Сойму Карпатської України Сойму. На засіданні Сойму обраний заступником Голови Сойму. Після угорської окупації ув'язнений у Тячівській тюрмі, згодом у таборі в селі Крива, потім у Вар'юлопоші біля Ніредьгази. Після звільнення жив і працював у Хусті. Після окупації Закарпаття радянською армією у 1944 році  заарештований і вивезений агентами “Смерш”. Загинув  Ревай Федір Іванович у радянській в'язниці в місті Єнакієве у 1945 році.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Вегеш, Микола Миколайович. Ревай Федір : (1893–1945) : [громад. і політ. діяч Закарпаття, видавець, публіцист] / М. М. Вегеш // Енциклопедія історії України. – Т. 9 : Прил–С. – К. : Наукова думка, 2012. – С. 147. : фото. – Бібліогр. наприкінці ст.          

Довганич, Омелян. Федір Ревай – голова УНО : До 110-річчя з дня народження  / О. Довганич // Календар "Просвіти" на 2000 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2000. – С. 164-165.

Довганич, Омелян. Посли (депутати) першого сойму Карпатської України. Ревай Федір Іванович : [ред. газ. "Нова Свобода", голова політ. партії "Українське національне об`єднання"] / О. Довганич // Європа-Центр. – 2008. – № 4 (24) груд. –  С. 31-32. : портр.           

Малюта, Ольга. Ревай Федір  : [про громад.-політ. діяча Закарпаття] / О. Малюта // Малюта, О. "Просвіти" і Українська Державність (друга половина XIX – перша половина XX ст.). – К. : Просвіта, 2011. –  С. 632-633. : фот.

Ревай, Федір. Між українською і чеською народними радами нав'язується контакт : [розмова з головою Укр. Нар. Ради (УНР)] / Ф. Ревай // Політична еліта на сторінках "Нової свободи". – Ужгород : Говерла, 2009. –  С. 67-70.           

Рубіш, Федір Федорович. Ревай Федір Іванович : [політв’язень, репрес. із с. Мирча Великоберезн. р-ну] / Ф. Ф. Рубіш, О. Д. Довганич // Рубіш, Ф. Закарпатці під пресом сталінського свавілля / Ф. Рубіш, О. Довганич. – Мукачево : Карпатська вежа, 2009. –  С. 160-161. : портр.           

Інтернет ресурси:

Ревай Федір Іванович [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://1939.in.ua/deputati-sojmu-karpatskoyi-ukrayini/revaj-fedir-ivanovich/ : Назва з екрану.

Ревай Федір Іванович [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2FZSdl0 – Назва з екрана.

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день