Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Юліан Химинець

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Химинець Юліан

1911 - 1994 рр.

 
Біографія:
Химинець Юліан – громадсько-політичний діяч, автор трьох книг та багатьох статей з історії Закарпаття. Народився у с. Підгоряни нині передмістя м. Мукачева, у селянській родині. Закінчив початкову школу, а у 1922 році поступив до Мукачівської “горожанської” школи. З 1926 продовжує навчання у державній торговельній академії в Мукачево, яка була перенесена сюди з Ужгорода. Після закінчення академії з 1 грудня 1930 працює на посаді секретаря торговельної академії. У 1930 році стає секретарем міської “Просвіти”. Наприкінці 1932 року заснував екзекутиву ОУН Закарпаття, яка була поділена на легальну частину — на чолі із Степаном Росохою та підпільну, яку очолив Юліан Химинець. Упродовж жовтня 1938 — березня 1939 виконував доручення керівника Карпатської України Августина Волошина, також виконував обов'язки зв'язкового між Проводом Українських Націоналістів та Головною Командою Карпатської Січі. 17 березня був захоплений угорськими терористами та ув'язнений в Тячеві. Разом із письменником Уласом Самчуком був звільнений та повернувся до Хуста, звідки 29 березня 1939 переїхав до Відня. Тут він очолив допомоговий комітет для біженців із Закарпаття, переправивши до Праги і Братислави близько 900 осіб. У Відні став студентом університету, був арештований гестапо, перебував у концтаборі Заксенхаузен. Після війни опинився в Інсбруку, де став секретарем Українського допомового комітету (головою комітету був відомий український письменник Іван Багряний). Разом з дружиною емігрував до США. Брав активну участь у громадсько-культурному і політичному житті української діаспори, працював в “Рідній школі”, Українському Конгресовому Комітеті Америки, Земляцькому Карпатському Союзі, головою якого був декілька років. Зібрав поважну суму на пам'ятник Тарасу Шевченку в Ужгороді, на розвиток Закарпатського об'єднання Товариства української мови імені Т.Шевченка. Юліан Химинець у 1991 році відвідав Україну, побував на Закарпатті, взяв участь у Міжнародній науковій конференції в Ужгороді. Помер  Юліан Химинець 17 червня 1994 року в м. Кергонксон (США). Мукачівська міська рада у 2010 році на честь Юліана Химинця назвала нову вулицю міста.
 

 

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Бабидорич, Михайло. Юліан Химинець : [про громад.-політ. діяча Закарпаття] / М. Бабидорич // Бабидорич, Михайло. Епізоди життя / М. Бабидорич.  – Ужгород : Мист. Лінія, 2007. –  С. 103-109.

Дочинець, М. Химинець Юліан : громад.-політ. діяч (1911-1994) / М. Дочинець // Дочинець, Мирослав. Енциклопедія Мукачева в іменах / М. Дочинець, Василь Пагиря. –  Мукачево : Карпатська вежа, 2006. – С. 58-59 : портр.        

Федака, Павло. Юліан Химинець : 100-річчя від дня народж. громад.-політ. діяча (1911-1994) / П. Федака // Слово вчителя. – 2011. – 7 лип. –  С. 7.       

Федака, Павло. Юліан Химинець : 100-річчя від дня народж. громад.-політ. діяча (1911-1994) / П. Федака // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2011 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2010. –  С. 265-269. – Бібліогр. наприкінці ст.

Федака, П. М.  Химинець Юліан  : [громад.-політ. діяч] / П. М. Федака // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. –  С. 348-349 : портр.        

Химинець Юліан : (18.7.1911-17.6.1994) ; [громад.-політ. діяч Закарпаття] // Діячі історії, науки і культури Закарпаття. – Ужгород : Патент, 1999. –  С. 180.

Інтернет ресурси:

Химинець Юліан [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/3igB8kt. – Назва з екрану.

Федака, Павло. Від Підкарпатської Русі до незалежної Української держави. До 100-річчя народження Юліана Химинця [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://zakarpattya.net.ua/News/85216-Vid-Pidkarpatskoi-Rusi-do-nezalezhnoi-Ukrainskoi-derzhavy.-Do-100-richchia-narodzhennia-Iuliana-KHymyntsia – Назва з екрану.

 

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день