Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Юрій Юрійович Боролич

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Боролич Юрій Юрійович

1921 - 1973 рр.

Біографія:

Юрій Юрійович Боролич – журналiст, письменник, громадський дiяч. Народився Ю. Боролич 28 лютого 1921 року в с. Великий Березний Великоберезнянського району в сiм’ї залiзничника. Навчаючись в Ужгородській гімназії, Ю. Боролич захоплювався українською та російською класикою, творами закарпатських письменників. У старших класах почав писати і друкувати невеликі замітки та короткі оповідання в ужгородській та мукачівській газетах. Не закінчивши випускного класу гімназії, разом із братом Михайлом у травні 1940 року перетнув угорсько-радянський кордон на околиці сіл Тихий-Карпатське. За нелегальний перетин кордону був засуджений на три роки позбавлення волі й відправлений в Ухто-Іжемський табір Комi АРСР Росiйської Федерацiї. У листопаді 1942 року засуджені за нелегальний перехід кордону закарпатці були амністовані й направлені у південно-уральське місто Бузулук. Згодом, у складі чехословацьких частин брав активну участь в боях за визволення Києва, Білої Церкви, Жашкова та інших міст і сіл України. Воював у Польщі під Красно на Дуклянському перевалі. Пройшов фронтовими дорогам Словаччини, дійшов із зброєю в руках до Праги. Починав війну рядовим бійцем, а закінчив офіцером 1-го чехословацького корпусу. Як журналіст, на війні редагував газету «Наше військо в СРСР», яка виходила трьома мовами (чеською, словацькою, українською). Його хоробрість, самовідданість в боях були високо оцінені командуванням обох армій. Він був нагороджений дванадцятьма чехословацькими і радянськими орденами, в тому числі орденом Червоної Зірки.Після війни Ю. Боролич залишився у Празі. Мрія отримати вищу освіту привела його у Вищу школу політичних і соціальних наук на факультет журналістики, який успішно закінчив. Навчаючись у Празі, разом з друзями редагував газету «Карпатська Зірка» – орган молоді Пряшівщини і Союзу чехословацьких воїнів-українців. У 1953 році переїхав до Пряшева, де став редактором літературно-художнього та суспільно-політичного журналу «Дукля» та журналу «Дружно, вперед!». Впродовж всіх післявоєнних років повністю віддався улюбленій справі – письменництву. Його творчий шлях, як письменника, був плідний. За лiтературну дiяльнiсть письменник був нагороджений премiями Спiлки словацьких письменникiв та iменi Антонiна Запотоцького (останньою посмертно). Попрацювавши кілька років у Пряшеві, повернувся на посаду секретаря Товариства ветеранів війни. У 60-70-х рр. часто приїжджав із сім’єю – дружиною Марією та п’ятьма дітьми до родичів на Міжгірщину та Березнянщину. Помер у Празi 7 сiчня 1973 року. Реабiлiтований 6 лютого 1992 року.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Боролич, Ю. Дарунок: зб. оповід. / Ю. Боролич. – Пряшів : Вид-во культ. союзу укр. трудящих, 1953. – 242 с.

Боролич, Ю. З рідних берегів : оповідання / Ю. Боролич. – Пряшів : Словац. пед. вид-во, від. укр. л-ри, 1966. – 156 с.

Боролич, Ю. Президентська усмішка : оповідання / Ю. Боролич. – Ужгород : Карпати, 1967. – 94 с.

Боролич, Ю. Хорал Верховини : повість / Ю. Боролич. – К. : Радян. письменник, 1967. – 140 с.

Боролич, Ю. Під спільним небом : вибрані твори / Ю. Боролич. – Братіслава : Словац. педагогіч. вид-во, 1971. – 233 с.

***

Видатні постаті Великоберезнянщини : Юрій Боролич (1921–1973) : [письменник] // Великий Березний: минуле та сьогодення. – Ужгород : Поліграфцентр "Ліра", 2017. – С. 124-126.

Довганич, О. Д. Боролич Юрій Юрійович / О. Д. Довганич // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 54.

Довганич, О. “Уклiн – низенький i синiвський – моїй Верховинi” : до 70-рiччя Ю. Боролича / О. Довганич // Новини Закарпаття. – 1991. – 28 лют. – С. 4.

Іванчов, Ф. Перу вірний : [про Ю. Боролича] / Ф. Іванчов // Дукля. – 1973. – № 1. – С. 74-76.

"Криваві тіні Кремлю" : літературна творчість репресованих закарпатців : [в т. ч. про Боролича Ю. Ю.] / упоряд., підгот. текстів : О. Д. Довганич,  Д. М. Федака ; редкол. : М. А. Попович [та ін.]. – Ужгород : Закарпаття, 2006. – 664 с. : портр.

Федака, Д. Син Верховини : до 85-річчя народж. Ю. Боролича : [письменник-прозаїк, журналіст] / Д. Федака // Календар "Просвіти" на 2006 рік. – Ужгород : Закарпат. край. т-во "Просвіти", 2006. – С. 55-56.

Циганин, І. Родом із Великого Березного. (Боролич Юрій Юрійович 28.02.1921 – 07.01.1973) : [письменник] / І. Циганин // Карпат. зірка. – 2018. – 20 квіт. – С. 7.

Шелепець, Й. Маргіналії про прозу Юрія Боролича / Й. Шелепець // Дукля. – 1971. – № 1. – С. 42-43.

Юрій Боролич : прозаїк // Літературне Закарпаття у ХХ столітті / І. Хланта. – Ужгород : Вид-во "Закарпаття", 1995. – С. 73-75.

Юрко Боролич : (1921–1973) : [закарпат. письменник] // Літературні портрети українських письменників Чехословаччини. – Пряшів, 1989. – С. 13-18.

Юрко Боролич : (1921–1973) : [про життя і творчість закарпат. письменника] // Українське красне письменство Закарпаття / Д. Федака. – Ужгород : TIMPANI, 2017. – С. 322-324

Юрко Боролич : [про закарпат. письменника] // Від Карпат – до Дніпра. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 17-18.

Юрко Боролич : [про закарпат. письменника] // Відлуння Карпат. – Ужгород : Срібна Земля, 1994. – С. 63-64.

Юрчо, Я. Літературна творчість українських письменників Чехословаччини : [в т. ч. про Ю. Боролича] / Я. Юрчо // Дукля. – 1980. – № 4. – С. 75-77.

Інтернет ресурси:

Боролич Юрій Юрійович [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу :  https://bit.ly/35XcKhd. – Назва з екрана.

Хланта, І. В. Боролич Юрій Юрійович [Електронний ресурс] / І. В. Хланта. – Режим доступу :  https://bit.ly/2DDbQu3. – Назва з екрана.

Довганич, О. “Уклiн – низенький i синiвський – моїй Верховинi” / О. Довганич. – Режим доступу : https://bit.ly/380evMl. – Назва з екрана.

Підготувала: бібліограф М. Бадида

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день