Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Нандор Плотені

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Плотені Нандор

1844 – 1933 рр.

 
Біографія:

Нандор Плотені (1844–1933) народився у селі Великі Лази теперішнього Ужгородського району. У 1862 році молодий Нандор познайомився з відомим угорським скрипалем Еде Ремені, який став наставником талановитого юнака і взяв його як концертмейстера в світове турне. З гастролями музиканти відвідали Італію, Францію, Єгипет та інші країни. У 1864 році Плотені познайомився з видатним композитором та музикантом Ференцом Лістом, який проживав у Римі. Також підтримував контакти з іншими відомими композиторами — Ваґнером, Берліозом, Рубінштейном, Сен-Сансом та іншими. З 1870 року Нандор Плотені був скрипалем Національного театру в Будапешті. Певний час мешкав у Парижі, де одружився з англійкою у 1878 році. Свідком на весілля Нандор запрошував Ференца Ліста, з яким товаришував — останній прийняв запрошення, однак не зміг особисто приїхати. Перший великий сольний концерт Плотені відбувся у 1895 році в Празі під акомпанемент відомого піаніста Сметани. Нандор Плотені також був відмінним композитором. У його доробку численні скрипкові твори у супроводі фортепіано та оркестру. До 50-річного професійного ювілею Ференца Ліста Плотені написав спеціальний концерт для скрипки, який подарував видатному композитору. За високі заслуги у музичній сфері імператор Франц Йосиф I подарував Нандору Плотені дворянський титул. У 1896 році музикант побудував у Великих Лазах палац. Займався благодійництвом. Похований Нандор Плотені у Будапешті.

Джерело

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Богданов, О. Родина Плотені й Великі Лази / О. Богданов // Закарпат. правда. – 2009. – 4-10 квіт. – С. 13.
Росул, Т. Музика маестро Плотені знову звучала в стінах його родинного маєтку на Ужгородщині : [вечір в с. Великі Лази до 165-річчя скрипаля-віртуоза Нандора (Фердинанда) Плотені] / Т. Росул // Новини Закарпаття. – 2009. – 30 трав. – С. 22. ; Закарпат. правда. – 2009. – 30 трав. – 5 черв. – С. 5. ; Вісті Ужгородщини. – 2009. – 5 черв. – С. 7.
Росул, Т. І. Пам'яті маестро Плотені : [про Н. Плотені – скрипаля-віртуоза, комп., музич.-громад. діяча з с. Великі Лази Ужгород. р-ну] / Т. І. Росул // Культурологічні джерела. – 2009. – № 1. – С. 16-17.
На Закарпатті відкрили пам`ятну дошку відомому композитору Нандорові Плотені : [в с. Великі Лази Ужгород. р-ну] // Закарпатська правда. – 2010. – 29 трав. – С. 3.
Горват, М. Граф Плотені повертається... : [про відкр. скульптур графу Плотені та гостю маєтку Ф. Лісту в с. Великі Лази] / М. Горват // Вісті Ужгородщини. – 2010. – 28 трав. – С. 1.
Штефаньо, О. У "Короні" колись грав знаменитий угорський піаніст Нандор Плотені / О. Штефаньо // Новини Закарпаття. – 2012. – 29 верес. – С. 21.
Новак, В. Нандор Плотені (Плотеньі) : [про скрипаля-віртуоза, композитора, піаніста та педагога] / В. Новак // Професійна музична культура Закарпаття: етапи становлення. – Ужгород : Карпати, 2016. – С. 164-187
Росул, Т. Нандор (Фердінанд) Плотені : 175-річчя від дня народж. піаніста, скрипаля, композитора, культур.-громад. діяча (1844 – 1933) / Т. Росул // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2019 рік. – Ужгород : TIMPANI, 2018. – С. 172-174.
Літераті, Т. Як у місті з’явилася набережна Плотені / Т. Літераті // РІО. – 2020. – 27 черв. – С. 7.

Інтернет ресурси:

Палац Плотені у Великих Лазах [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/3pmLYJD – Назва з екрана.
Літераті, Т. Дворянське гніздо : маєток графів Плотені у Великих Лазах бачив скрипку Страдіварі, сімейні зради і рад. свавілля  [Електронний ресурс] : [про історію життя графа Ф. Плотені] / Т. Літераті // Старий Замок. Паланок. – 2012. – 26 квіт. – 2 трав. – С. 3, 14. – Режим доступу : https://bit.ly/3r7alux – Назва з екрана.
Село Великі Лази та сім'я Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/36qYQpr – Назва з екрана.
На Закарпатті відкрили пам'ятну дошку відомому композитору Нандорові Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3knka48 – Назва з екрана.
Втрачений Ужгород: як в місті з’явилася набережна Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/32Cgjdy – Назва з екрана.
Закарпаття відправить туристів на шлях Нандора Плотені [Електронний ресурс] : [на Ужгородщині, презентували новий туристичний маршрут]. – Режим доступу : https://bit.ly/2QkAIjU – Назва з екрана.
Кумгир-Новак, Вікторія. Творчі зв’язки Ференца Ліста і Нандора Плотені [Електронний ресурс] / В. Кумгир-Новак. – Режим доступу : завантажити
В Ужгороді встановили мініскульптуру скрипалю Нандору Плотені [Електронний ресурс]. – Режим доступу : http://tinyurl.com/56avs2j6 – Назва з екрана.
 
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день