Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Юрій Юрійович Перевузник

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Перевузник Юрій Юрійович

1912 - 1966 рр.

Біографія:

Перевузник Юрій Юрійович - міністр Карпатської України. Серед репресованих діячів Карпатської України опинився і міністр внутрішніх справ та голова "Українського Національного Об`єднання" Ю. Ю. Перевузник. Народився він у с. Середнє Ужгородського району в 1900 р. у селянській родині. В пошуках роботи його батько у 1912р. завербувався у Сполучені Штати Америки, де працював робітником, а мати померла. Тому хлопець опинився в дитячому інтернаті, де жив і навчався до 1925 р. За той час він здобув середню освіту і закінчив юридичний факультет Празького університету, ставши адвокатом. У 1925-1926 рр. перебував на дійсній службі в чехословацькій армії. Потім став практикантом різних судових установ краю до 1932р. Після працював суддею Ужгородського і Хустського округів та став функціонером в уряді Карпатської України. До 1932 року був членом республіканської землеробської партії, яку ще називали українським крилом аграрної партії. У 1939 р. був обраний головою "Українського Національного Об`єднання". З початком окупації Карпатської України Перевузник Ю.Ю. разом з іншими керівниками на чолі з президентом Карпатської України Августином Волошином емігрував через Румунію, Югославію в Прагу, окуповану німецькими військами. З того часу працював у Празі в судових органах. Після визволення Чехословаччини 1945 р. Юрія перевузника, як і інших колишніх міністрв Карпатської України було заарештовано і відправлено до Москви. 26 березня 1990 року Юрій Юрійович Перевузник був реабілітований і його чесне ім`я повернуто історії. Помер у Празі у 1966 році.

Додаткова інформація:
Джерельні приписи:
 
Довганич, О. Д. Юрій Юрійович Перевузник : 110-річчя від дня народж. міністра Карпат. України (1900–1966) / О. Д. Довганич // Календар краєзнавчих пам'ятних дат на 2010 рік. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2009. – С. 186-188.
Довганич, О. Посли (депутати) першого сойму Карпатської України. Перевузник Іван Іванович : [огранізатор читального крайового культурно-освіт. т-ва "Просвіта" в с. Середнє] / О. Довганич // Європа-Центр. – 2008. – № 4 (24) груд. – С. 31.
Рубіш, Федір Федорович. Перевузник Юрій Юрійович : [політв’язень, репрес. із с-ща Середнє Ужгород. р-ну] / Ф. Ф. Рубіш, О. Д. Довганич // Закарпатці під пресом сталінського свавілля / Ф. Рубіш, О. Довганич. – Мукачево : Карпатська вежа, 2009. – С. 158-160.
Довганич О. Д. Перевузник Юрій Юрійович  : [міністр Карпат. України, юрист] / М. М. Ганич // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 243-244
Перевузник Юрій : (1903-1966) ; [міністр Карпат. України, юрист] // Закарпаття в енциклопедії українознавства. – Ужгород : Ґражда, 2003. – ТТ. 1-11. – С. 117.

Інтернет ресурси:
 
Перевузник Юрій Юрійович [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/2MbLJiA.– Назва з екрана.
 

 

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день