Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Василь Васильович Шепа

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Шепа Василь Васильович

1931 - 2011 рр.

 
Біографія:
Василь Васильович Шепа, видатний агронауковець, перший на Закарпатті академік, дійсний член Національної академії аграрних наук України, двічі депутат Верховної Ради (в тому числі й першого в незалежній Україні скликання).
Майбутній науковець та аграрій народився в багатодітній селянській родині, в селі Батрадь Берегівського району. В цьому переважно угорському селі є присілок Нова Батрадь, куди за часів Першої Чехословацької республіки (1919-1939) переселялися українські родини з інших районів Закарпаття – така політика залучення селян земельними наділами, вигідними кредитами на худобу та реманент називалася «слов’янизацією угорського пограниччя»,  завдяки їй вздовж Тиси з’явилася з малих хуторів низка українських сіл. Дитинство припало на важкі часи Другої світової. У повоєнний час юнак став бухгалтером місцевого колгоспу, згодом – агроном на машино-тракторній станції, після чого у віці 24 років став головою одного з найбідніших тодішніх колгоспів, з типовою назвою «Червоний прапор» у селі Вари того ж Берегівського району.У Варах вчений і оселився, і це село, де він збудував охайну, хоча й доволі скромну, садибу, до кінця днів стало його новою малою Батьківщиною. Поєднуючи роботу керівника колгоспу з науково-дослідницькою діяльністю, у 1965 році Василь Шепа закінчив економічний факультет Львівського сільськогосподарського інституту, продовжив навчання в аспірантурі, і вже через три роки, у 1968-му захистив кандидатську дисертацію на тему «Вдосконалення системи матеріального стимулювання праці колгоспників». А ще через сім років, у 1975-му, захищає й докторську – на таку цікаву для нас тему, як «Підвищення економічної ефективності виноградарства в Закарпатській області». Маючи за плечима і організаторський досвід, і солідну наукову ступінь, у 1976 році Шепа отримує нове відповідальне призначення – становиться директором Закарпатської державної сільськогосподарської дослідної станції.
Нарис з трудового та наукового шляху видатного сина Закарпаття Василя Шепи, не можне оминути його політичної та громадської діяльності. Він мав за честь бути обраним до Верховної Ради України її першого, незалежного, скликання. Будучи членом фракції Народного Руху України, голосував за Акт Незалежності України. Згодом був обраний народним депутатом, і знов від НРУ, в Верхову Раду третього скликання. В ті непрості часи не уникав гострих дискусій на теми, що бентежили суспільство новонародженої держави. Товаришував з В’ячеславом Чорноволом, а також з вченими та митцями рідного краю, зокрема, видатним закарпатським письменником Іваном Чендеєм.
Життя Василя Шепи закінчилося 13 березня 2011 року, перебуваючи на лікуванні в Будапешті.
Адреса матеріалужурнал ``Українські сади``
 
Додаткова інформація:
Джерельні приписи:
 
Шепа, В. В. Новые интегрированные формирования в сельском хозяйстве / В. В. Шепа, А. К. Алмаши. – Ужгород : Карпаты, 1190. – 91 с. : ил., табл.
Шепа, В. В. На пути к экоонтологии / В. В. Шепа. – Ужгород : Карпати, 1991. – 123 с.
Шепа, В. В. Земля наша / В. В. Шепа. – Ужгород : Карпати, 1988. – 142 с
Шепа, В. В. Проблеми розвитку виноградарства Закарпаття / В. В. Шепа ; ред. І. І. Оржеховська ; худ. А. О. Щасливий. – К. : Урожай, 1972. – 196 с. : табл.
Шепа, В. В. Економіка виробництва винограду в Закарпатті : учб. посіб. для студентів ф-ту економіки і організації сільського господарства та слухачів ф-ту підвищ. кваліфікації керів. кадрів і спеціалістів колгоспів і радгоспів / В. В. Шепа, В. Ф. Третьяков ; ред. В. Г. Галанець. – Л., 1971. – 128 с. : табл. 
Шепа, В. В. Колгоспна арифметика / В. В. Шепа. – Ужгород : Закарпат. обл. кн.-газ. вид-во, 1963. – 100 с. : табл.
***
Бабидорич, Михайло. Із завзятістю творця : [про д-р економ. наук В. В. Шепу] / М. Бабидорич // Бабидорич, Михайло. Епізоди життя / М. Бабидорич. – Ужгород : Мист. Лінія, 2007. – С. 268-274.
Василь Шепа : [д-р економ. наук] // Від Карпат – до Дніпра. – Ужгород : Патент, 1997. – С. 85-86 : портр.
Когут, Ю. М. Шепа Василь Васильович : [д-р економ. наук] / Ю. М. Когут // Енциклопедія Закарпаття: визначні особи ХХ століття. – Ужгород : Ґражда, 2007. – С. 370 : портр.
Папіш, М. Висоти академіка-аграрника : [про В. Шепу з с. Вари, що на Берегівщині] / М. Папіш // Земне тяжіння : розповіді про аграріїв Карпат. краю. – Ужгород : Патент, 2011. – С. 22-31 : фот.
 
Інтернет ресурси:
 
Шепа Василь Васильович [Електронний ресурс] : матеріал з Вікіпедії – вільної енциклопедії. – Режим доступу : https://bit.ly/3SarEIw. – Назва з екрана.
Садівництво в житті Василя Шепи, теоретика та практика, вченого та організатора [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://bit.ly/3yNFzO5. – Назва з екрана.
Папіш, Михайло. Відійшов у вічність академік Василь Васильович Шепа [Електронний ресурс] / М. Папіш. – Режим доступу : https://bit.ly/3gfCIHp. – Назва з екрана.
 
Підготувала бібліограф Маргарита Бадида.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день