Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Василь Григорович Кукольник

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Кукольник Василь Григорович

1765-1821 рр.

 
Біографія:

Вчений, фізик-природознавець, педагог, юрист Василь Григорович Кукольник народився 30 січня 1765 року в околицях Мукачева. Постать, яка насправді посідає вагоме місце в історії Карпатського краю. Наш земляк на зламі XVIII-XIX століття у період суперечливих перемін, політичних, економічних та культурологічних нашарувань західноєвропейських впливів на Схід (Росію) став непересічним вченим. З поміж славних імен закарпатців він один з небагатьох, хто здобув на той час ґрунтовну освіту. Дитячі та юнацькі роки пройшли у студіях дяків-навчителів у церковно-приходських школах з дотриманням усіх правил тодішніх виховних традицій, інакше не могло і бути. Здобувши освіту у Львівській богословській семінарії, і згодом, у Віденському університеті. Після його закінчення працював професором у Замостському ліцеї(нинішня Польща), де очолював кафедру природничих наук – агрономію. Згодом на запрошення нашого ж земляка, доктора медицини, доктора філософії, журналіста, редактора і педагога Івана Орлая у 1805 році Василь Григорович прибув до Петербурга. У цьому ж році обійняв посаду професора Головного Педагогічного Інституту, в якому читав лекції з хімії, фізики, сільського господарства, римського права. В кінці 1805 року був призначений директором інституту і, потім, переобирався 2 рази (1816,1818рр.). Він володів французькою, німецькою, польською, латинською та італійською мовами, глибокими знаннями у багатьох галузях наук. Приблизно з 1813 по 1817 рр. викладав римське і цивільне право великим російським князям Миколі й Михайлу Павловичам, разом із ще одним видатним діячем науки, нашим земляком Михайлом Балудянським. Глибокі знання, добросовісна і професійна педагогічна праця були гідно оцінені у середовищі петербурзької наукової еліти. У 1819 році Василь Григорович брав участь у перетворенні “Головного педагогічного інституту” на “Петербурзький університет”, був призначений на кафедру позитивних прав цього закладу. Прийняв пропозицію стати директором новостворюваної Гімназії вищих наук князя Безбородька в м. Ніжин і переїхав в Україну. Офіційно гімназія була відкрита у вересні 1820 року (однак, за деякими даними, на посаду її директора В. Кукольник був призначений ще у 1818–1819). Василь Григорович викладав у гімназії майже всі предмети, передбачені навчальним планом. Невдовзі впав у стан глибокої депресії й на початку 1821 року, перебуваючи в Ніжині, покінчив життя самогубством. Василь Григорович Кукольник залишив по собі ряд праць і підручників : “Начальные основания сельського домоводства”; “Начальные основания римського и гражданського права”; “Начальные основания российского частого гражданського права”; “Круг хозяйственных сведений” в трьох томах, був редактором і видавцем ряду економічних журналів у Петербурзі.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Белень, М. Василь Григорович Кукольник : 240-річчя з дня народження вченого, фізика-природознавця, педагога, юриста (1765-1821) / Михайло Белень // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік : реком. бібліогр. посіб. / ЗОУНБ ; автор-складач Т. Васильєва. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 64-68. Видатні освітні постатті XVIII – початку XIX століття // Освіта Закарпаття. – Ужгород : Карпати, 2009. – С. 97-106. : фото Про : В. Г. Кукольника : (1765-1821 рр.). – С.101-102. : фото Задорожній, В. Із літопису життя : Василь Кукольник : [про життя і наукову діяльність В. Кукольника] / В. Задорожній, М. Зимомря //Дукля. – 1992. – №4. – С. 27-31. Задорожній, В. Василь Кукольник : [видат. закарпат. вчений] / В. Задорожній, М. Зимомря // Календар "Просвіти" на 1993 рік. / упорядкув. П. Федаки. – Ужгород : Патент, 1993. – С. 43-46. Поп, И. Кукольник Василий Григорович / И. Поп // Поп, И. Энциклопедия Подкарпатской Руси. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 411. Кукольник Василь Григорович (30.01.1765-06.02.1821) // Павленко, Г. В. Діячі історії, науки і культури Закарпаття : малий енциклопед. слов. / ред. В. І. Падяк. – Ужгород, 1999. – С. 102-103. : портр. Сочка-Боржавин, В. Слідами Василя Кукольника : [культур. діяч. Закарпаття] / В. Сочка-Боржавін // Новини Закарпаття. – 1995. – 16 верес. – С. 6.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день