Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     >  Юрій Юрійович Качій

Видатні закарпатці

Всі закарпатці Алфавітний покажчик

Качій Юрій Юрійович

1925 – 1990 рр.

 
Біографія:

Качій Юрій Юрійович історик-краєзнавець, поет народився 6 березня 1925 року в с. Дубрівці Ужгородського району в багатодітній селянській родині. З юних літ у нього проявився талант літератора. Уже в шістнадцять років він почав друкувати свої вірші, написані українською і російською мовами, в газетах “Русское слово”, “Карпаторуський голос”, журналі “Літературна Україна”. Підписував свої перші поетичні спроби псевдонімом Г. Дубровський, криптонімами Г. Дикий, Ю.К. У 1943 році разом із своїми друзями, поетами – гімназистами Дмитром Лазарем і Василем Діяничем, випустив колективну збірку поезій “Тройка”. І формою, і змістом, і духом вірші молодих поетів відповідали назві книжки. Такі ж, як “русская тройка”, рвійні, енергійні рядки молодих поетів були про наш поневолений край, тяжку долю рідного народу. Так склалася доля, що Юрій Качій був із когорти драматичного покоління молодої творчої інтелігенції Закарпаття, якій довелось пережити страшні розправи гортіївської Угорщини над захисниками Карпатської України, тотальне викорінення окупантами усього українського у поневоленому ними краю, жахи фашизму і всі труднощі Другої світової війни. Вірші, які писав Юрій Качій у ті часи, далеко не всі побачили світ і в повоєнний час. Не вписувались вони в жорсткі і жорстокі рамки сталінсько-беріївської епохи, а відтак і періоду тоталітаризму. Після визволення Закарпаття окремі поезії Юрія Качія були опубліковані у збірнику “Поэзия Закарпатья”, що вийшов у світ 1957 році у Пряшеві. У 1965 році у Пряшеві виходить антологія “Поети Закарпаття”, у якій теж представлена добірка віршів цього талановитого поета. У 1974 році видавництво “Карпати”(м. Ужгород) випустило упорядковану літературним критиком Ю.І. Балегою збірник поезій “Віщий вогонь”. У збірнику представлено 26 поетів, які жили і творили в той період їх творчість стала справжнім документом опору і боротьби проти фашизму, проявом духовної незалежності і краси нашого народу. У контексті закарпатської поезії 1939-1944 років творчість Ю. Качій займає належне місце. Вона, як і його науково-краєзнавча діяльність, стала невід’ємною частиною духовних надбань нашого народу. Помер Юрій Юрійович Качій 29 червня 1990 році.

Додаткова інформація:

Джерельні приписи:

Качій, Ю. Про витязя із легенди : [оповідь про село Гудя] / Ю. Качій // Календар “Просвіти” на 1995 рік / упоряд. : П. Федака, Й Баглай. – Ужгород : Ґражда, 1995. – С. 68.

Качій, Ю. [Вірші] / Ю. Качій // Поети Закарпаття : антол. закарпатоукр. поезії (XVI ст.-1945) / підгот. тексів, упоряд., прим. і вступ. cт. В. Микитася, О. Рудловчак. – Братіслава : Слов. пед. вид-во ; Від укр. літ. в Пряшеві, 1965. – С. 586-588.

***

Густі, В. Юрій Юрійович Качій : 80-річчя з дня народження історика-краєзнавця, поета (1925-1990) / В. Густі // Календар краєзнавчих пам’ятних дат на 2005 рік : реком. бібліогр. посіб. / Закарпат. ОУНБ ; автор-складач Т. Васильєва. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2004. – С. 122-125.

Поп, И. Качий Юрий / И. Поп // Поп, И. Энциклопедия Подкарпатской Руси. – Ужгород : Изд-во В. Падяка, 2001. – С. 202.

Федака, П. Краєзнавець : в 70-ту річницю народж. Ю. Качія / П. Федака // Календар “Просвіти” на 1995 рік / упоряд. : П. Федака, Й. Баглай. – Ужгород : Ґражда, 1995. – С. 67-68.

Хланта І. В. Юрій Качій / І. Хланта // Хланта, І. В. Літературне Закарпаття у XX столітті : біо-біблогр. покажч. – Ужгород : Закарпаття, 1995. – С. 296.

Новини

2024-12-02

Щороку 3 грудня, разом із світовою спільнотою, Україна відзначає Міжнародний день людей з інвалідністю, який було проголошено у 1992 році Генеральною асамблеєю ООН. Цей день покликаний привернути увагу до проблем таких людей, розуміння суті їх життя, а також їх боротьби за дотримання своїх прав і свобод, захисту гідності та благополуччя. Пропонуємо вам віртуальну виставку „Крок на зустріч”.

2024-11-29

Шановні користувачі, до вашої уваги нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-11-26

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу наукової інформації та бібліографії.

2024-11-22

Україна - країна з найкрасивішим національним костюмом. Вишиванками, яскравими вінками захоплюються у всьому світі. Але наряд неможливо уявити без аксесуарів. Саме вони «відповідають» за колорит. Етнічні прикраси українців можуть дати фору національним гарнітурам будь-якого народу. Буяння фарб, різноманітність форм, оригінальність і ідеальне виконання – все це етноприкраси. Всім кому цікаве мистецтво створення українських прикрас пропонуємо віртуальну виставку "Ювелірна" самоідентифікація: історія українських прикрас".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день