Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Бедзір Павло Юрійович
Народився :1926-01-26
Місце народження: с. Калини Тячівського району Закарпатської області
Помер :2002-07-10
Біографія.

Відомий графік і живописець, один із лідерів мистецького авангарду «шістдесятників» у Закарпатті. Лауреат обласної премії імені Бокшая та Ерделі (1996). Перші уроки живопису отримав під час навчання у Мукачівській торговельній академії в майстерні у відомого художника В. Береца. У 1946 р. закінчив живописне відділення Ужгородського училища прикладного мистецтва, де педагогами з фаху були Ф. Манайло та Е. Контратович. Учасник художніх виставок: обласних із 1946 р., республіканських та закордонних – із 1955 р. Член Національної спілки художників України з 1968 року. Провів дві персональні експозиції. Знав декілька іноземних мов, захоплювався історією світового мистецтва, східними філософськими та релігійними течіями, займався йогою.
 
У 1950 – 60-х рр. в Ужгороді навколо митця сформувався неформальний «клуб авангардистів», де збиралися закарпатські художники (Ф. Семан, Є. Кремницька), а також митці зі Львова, Києва, Риги, Ленінграда. Серед гостей і знайомих П. Бедзіра були іменитий кінорежисер, народний артист УРСР С. Параджанов, народний художник СРСР Т. Яблонська, народний художник УРСР Г. Якутович, відомий мистецтвознавець Г. Островський. За вільнодумство і нетиповий спосіб життя був переслідуваний радянською владою (від цькування в пресі до арешту за зберігання забороненої літератури). У 1980-х рр. під впливом харизматичної фігури митця сформувалася ціла плеяда молодих художників: П. Ковач, П. Пензель, В. Харабарук, Р. Саллер, В. Яковець, М. Сирохман, І. Маснюк та ін.
 
Свій шлях в образотворчому мистецтві П. Бедзір розпочинав із реалістичного живопису та рисунку, але з часом перейшов до графічного символізму. Найвідомішою і найтривалішою серією творів художника, яка ідентифікує його як видатного майстра графічного мистецтва Закарпаття і України, став цикл робіт під назвою «Із життя дерев». Перші монотипії з деревами художник виконав ще в кінці 1950-х рр., а вже з 1980-х рр. і до останніх днів життя ця тема залишалася провідною у його творчості. У сотнях графічних аркушів, присвячених світові дерев, художник у філософсько-метафоричній формі прагнув зобразити й осмислити споконвічні проблеми людського буття.
 
[дані взято з сайту "Арт-простір Закарпаття" (https://zakarpat.brovdi.art)]
Без назви
1993
із серії "Життя дерев" 90 x 90
картон, ґратаж
У саду
2000
61 x 85
картон, темпера
Без назви
1993
із серії "Життя дерев" 90 x 90
картон, ґратаж
Без назви
із серії "Життя дерев"
Без назви
1993
із серії "Життя дерев" 80 x 90
картон, ґратаж
Натюрморт
1950-і рр. 30 x 40
картон, олія
Без назви
Без назви
Додаткові відомості:

Сирохман, Михайло. Павло Бедзір : графіка, живопис / М. Сирохман. – Ужгород : Видавництво Олександри Гаркуші , 2018. – 148 с. : іл. – Бібліогр.: с. 82-84. – ISBN 978-617-531-187-5.

Новини

2024-07-16

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу художньої літератури.

2024-07-11

15 липня святкує своє 85-річчя поет, перекладач, сценарист, член Спілки письменників України – Павло Михайлович Мовчан. З цієї нагоди пропонує вашій увазі віртуальну виставку „Глибини Слова і велич Чину”.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день