Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Художники Закарпаття


Електронна база «Художники Закарпаття» надає можливість професійним художникам різних жанрів безкоштовно скористатись цим інформаційним ресурсом. До наданої Вами інформації (коротка творча біографія та фото власних творів) мають доступ всі користувачі України та інших країн, що цікавляться образотворчим мистецтвом.

 Сарана Євген Петрович
Народився :1948-09-03
Місце народження: м. Берегове
Помер :2013-04-18
Біографія.

Його батько був учителем малювання, тож саме він відкрив художній хист сина та навчив азам рисунку. Згодом юнак вступив в Ужгородське училище прикладного мистецтва, яке закінчив у 1968 році. Продовжував навчання до 1975 року на факультеті образотворчого мистецтва в Московському заочному народному університеті мистецтв.
 
На початку 70-х художник малював акварельні пейзажі в техніці гризайль, які, не зважаючи на монохромність, вирізнялись багатством відтінків та втаємниченою сутністю. Згодом твори митця набули насичених, подекуди зухвалих кольорів. Так поступово, крок за кроком, автор у своїй творчості наблизився до абстракцій та експресії.
 
Творив митець також у техніці олійного живопису.  Улюбленим жанром художника, який і вирізняв його з-поміж інших, став космічний пейзаж, змальований з багатої й бурхливої уяви. Євген Сарана започаткував новий напрям в образотворчому мистецтві: Інгнеїзм – духовна сутність Всесвіту, що базувався на притаманному йому баченні світобудови: Всесвіт – Абстракція або "Всесвіт Сарани". В своїх психоделічних роботах митець створював нові Світи, художник стверджував: "Нова Ідея, відображена на полотні, буде матеріалізована Духовною сутністю Всесвіту ...Всесвіт – нескінченний, але й нескінченне його пізнання, в том числі завдяки образотворчому мистецтву".
 
Також майстер створив серію робіт на тему захисту та порятунку планети Земля, концепція яких закликає глядача замислитися над тим, що кризи та катастрофи людської цивілізації беруть свій початок в помилковому уявленні про Всесвіт і нерозумінні місця людини в ньому. 
 
У квітні 2011 року Євген Сарана в Ужгороді на одній з центральних площ міста протягом світлового дня створив олійними фарбами в техніці «a la prima» великоформатну картину, яка візуалізувала  бачення художника Всесвіту та його будови.
 
У планах художника було відкриття мистецької галереї в рідному місті, однак їм не судилось здійснитись.
 
[інформацію взято з сайту "Арт-простір Закарпаття"]
Обличчя світової кризи
Очікування
Осінній пейзаж
Околиці села Ставне
Букет
Астральний політ
Глобальне потепління

Новини

2023-09-21

26 вересня, о 17:00, в Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбудеться презентація нових книжок Дмитра Кременя та видань про Шевченківського лауреата. 70-річчя від дня народження відомого поета, публіциста, перекладача, який сформувався як особистість на Закарпатті, а прожив більшу частину життя у Миколаєві, відзначається на державному рівні. У ювілейний рік вийшло шість різнопланових видань, які й будуть представлені в Ужгороді.
Під час вечора заплановане і відкриття виставки картин Дмитра Кременя, які він малював в ужгородський період життя у мистецькій студії Золтана Баконія.

2023-09-11

Шановні користувачі, на вас чекають новинки у Відділі художньої літератури.

2023-09-06

8 вересня виповнюється 125 років від дня народження видатної української акторки Наталії Ужвій. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя сповнене драми".

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день