Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2020 - жовтень

 

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 жовтня в Мукачеві, на центральній площі, Мукачівський військовий оркестр подарував глядачам концерт з нагоди Міжнародного дня музики. Оркестр представив чудову концертну програму просто неба, граючи  композиції різних стилів.

1 жовтня в Ужгороді, на площі Театральній, вихованці Ужгородської дитячої школи мистецтв підготували „відкритий” концерт до Дня музики.

1 жовтня в Ужгороді, у обласній філармонії, академічний камерний хор „Cantus” презентував концерт до Міжнародного дня музики.

3, 10 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на Малій сцені, відбувся перегляд музичної вистави Г. Реут „Кавовий блюз – ліричний джаз і…” , де головною дійовою особою є оркестр театру.

4 жовтня у Тячеві та на Виноградівщині обласний академічний музично-драматичний театр імені братів Шерегіїв  показав театралізований концерт „Уклін тобі, моя Україно!”.  Виступи на відкритих майданчиках здійснювались в рамках проєкту „Закарпаття єдине” і були вже показані в Чопі та Берегові.

8-9 жовтня в Ужгороді відбулась науково-практична конференція „Український театр: історія, освіта, експеримент”. Конференція пройшла в рамках Міжнародного театрального фестивалю „Монологи над Ужем”. Під час конференції обговорювали найбільш важливі питання творчої і організаційної діяльності  українського  професійного театру, а також відбулись секційні засідання, відкриті заняття, творчі покази студентів та презентація нових фахових видань.

9 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся урочистий концерт з нагоди 75-річчя Заслуженого академічного Закарпатського народного хору. У програмі концерту були твори із „золотого” фонду, в’язанки відомих народних пісень, танці з репертуару колективу, а також кращі творчі досягнення останніх років. Коротку історію народження цього легендарного колективу допомогли відтворити актори Закарпатського академічного театру ляльок „Бавка”. У фоє театру була розміщена ювілейна виставка з рідкісних матеріалів та архівних експонатів колективу.

12 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулась вистава „Одруження, або Нові витівки Кощія”. Це музична прем’єра до 75-го театрального сезону. Інсценізацію музичної вистави  режисерка Гала Реут писала з народних казок. У постановці висвітлена тема дружби та кохання. Зорієнтована вона і на малого, і на дорослого глядача.

14 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт естрадно-духового оркестру до святкування Дня захисника України.

16 жовтня в Ужгороді, у академічному обласному театрі ляльок „Бавка”, пройшла пресконференція, під час якої було представлено творчий звіт щодо виконання грантового проєкту „Золотий фонд закарпатських лялькарів”, який реалізовується колективом театру у рамках європейської програми „House of Europe”.

17 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбулась вистава „Спадкоємець” за п’єсою паризького драматурга Лео Манна.

17 жовтня у Будапешті Федерація всесвітнього миру нагородила званням Посол миру гітариста-віртуоза, композитора, кандидата мистецтвознавства Ференца Берната, який походить із Закарпаття.

18 жовтня в Ужгороді, в обласному академічному музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбувся другий показ прем’єри вистави „Думи мої, думи….”, яку до 206-ї річниці Кобзаря поставив за власною інсценізацією народний артист України Анатолій Філіппов. Вистава розповідає про життя і творчість Тараса Шевченка. Глядач побачить українського генія в різні періоди його життя, а тому гратимуть його аж чотири актори. У виставі бере участь майже вся трупа муздрамтеатру.

18 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, у рамках мистецького проєкту „Sunday performance” відбувся концерт „Осінь в Карпатах”. На сцені виступив ансамбль „Закарпатські візерунки”. Для глядачів підготували естрадні пісні та народні танці.

27, 28, 29 жовтня на виконання грантового проєкту „Золотий фонд закарпатських лялькарів”, який реалізовується у рамках європейської програми „House of Europe”, академічний обласний театр ляльок „Бавка” запропонував глядачам онлайн-перегляд повної версії вистави „Недотепа із Вертепа” Дмитра Кешелі із золотого фонду театру. Отже, на ресурсі http://bavka.com/ та фейсбук-сторінці Закарпатського академічного обласного театру ляльок буде доступний перегляд повної відеоверсії вистави.

28 жовтня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась концертна програма „Від чардашу до вальсу” камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.

У жовтні солістка Заслуженого академічного Закарпатського народного хору Мирослава Копинець та ужгородець Дмитро Фесенко записали народну закарпатську пісню „Не спала я сиї ночі”.

У жовтні співачка із Закарпаття Аліна Паш разом з виконавцями OTOY і Den Da Funk випустила новий трек та ролик про корупцію під назвою „Corruption”.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

7 жовтня у Виноградівській районній централізованій бібліотеці відбулася зустріч з відомим закарпатським письменником Андрієм Любкою.

8 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбулася презентація книги Василя Угрина „Горяни на тлі історії Карпатської України” за участі автора та видавців.

12 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, лауреат Всеукраїнської премії імені Дмитра Яворницького Роман Офіцинський презентував книгу історичних есе „Карпатська Україна”.

13 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся перегляд фільму „Крути 1918” в рамках фестивалю „Нове українське кіно”, який проводиться компанією Артхаус Трафік за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

15 жовтня у Мукачеві до Міжнародного дня Білої тростини у вітрині міської бібліотеки оформили виставку-дотик „Читаємо на рівних”, де представлено книжки надруковані шрифтом Брайля, розраховані для незрячих та слабозорих дітей і дорослих.

21 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд дебютної стрічки режисера Нарімана Алієва „Додому”.

22 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся літературний вечір „Лабораторія фантастики”, присвячений 100-річчю від дня народження корифеїв жанру Рея Бредбері та Айзека Азімова.

22 жовтня в Мукачівській міській центральній бібліотеці імені О. Духновича відбулася презентація ювілейних книжок Семена Панька та Юрія Гойди, унікальних видань за участі упорядників – науковця Сергія Панька, сина письменника, та літератора і журналіста Олександра Гавроша. До сторіччя відомого поета і громадського діяча Андрія Гойди в ужгородському видавництві „Ліра” навесні побачило світ видання „Андрій Гойда: постскриптум”, яке містить не тільки його кращі поезії, але й вперше зібрані спомини про літератора та архівні матеріали. А восени у видавництві „Карпати” вийшли друком вибрані твори іншого уродженця Мукачівщини Семена Панька, якому взимку виповнилося сто років з дня народження. Вперше до рук читача приходить біографічна проза письменника та перекладача, що містить унікальні свідчення про чехословацьку, угорську та радянську добу. Обидві книжки є вагомим вкладом у вивчення літературного процесу на Закарпатті і вже відзначені нагородами цьогорічного конкурсу „Книга-ФЕСТ”.

23 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся перегляд фільму „Мої думки тихі” – ліричної комедії українського режисера з Закарпаття Антоніо Лукіча. Українська кіноакадемія „Золота Дзиґа” назвала „Мої думки тихі” кращим фільмом 2020 року, режисера Антоніо Лукича визнала „Відкриттям року”, вручила йому і співавтору Валерію Кальченко „Дзиґу” за сценарій, а Ірма Вітовська нагороджена премією „За кращу жіночу роль”.

24 жовтня в Ужгороді, у приміщенні спілки письменників Закарпаття, з нагоди 75-річчя видавництва „Карпати” відбулася презентація мистецько-літературного літопису „Перевали Карпат”, в якому можна ознайомитися з історією видавництва від часу заснування 1945 року і до нині.

28 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся перегляд документального фільму „Міф, який присвячено оперному співаку та герою України Василю Сліпаку. Показ відбувся в рамках фестивалю „Нове українське кіно”, який проводиться компанією Артхаус Трафік за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

29 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся перегляд фільму „Місто, в якому не ходять гроші” в рамках фестивалю „Нове українське кіно”, який проводиться компанією Артхаус Трафік за підтримки Державного агентства України з питань кіно.

29 жовтня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відбулась презентація унікального видання про Ужгород угорською мовою „Історична прогулянка Ужгородом”. Це зібрання нарисів життєвих історій людей, що колись мешкали в Ужгороді, долі будівель та вулиць, які чудово дослідила відома журналістка, авторка серії книг „Втрачений Ужгород” Тетяна Літераті. На зустріч запросили й нащадків героїв історій, описаних Тетяною Літераті у книгах.

У жовтні в Ужгороді побачив світ унікальний збірник народних коломийок „Співаночки мої милі” від провідного методиста КЗ „Обласний організаційно-методичний центр. культури” ЗОР Івана Хланти.

У жовтні в Ужгороді, у видавництві „Карпати”, вийшла друком нова книга Віктора Шостака „Світ, зачарований струною” про історію становлення і розвиток професійного струнно-смичкового мистецтва на Закарпатті.

У жовтні уродженець Мукачева Джордж Пал, який вижив під час Голокосту, презентував книгу спогадів „Prisoner of Hope” („В'язень надії”).

У жовтні в Ужгороді вийшла друком книга Ольги Тимофеєвої „Скарби рідного краю”. У виданні зібраний досвід роботи педагогів Закарпаття. Книжка отримала схвалення Міністерства освіти і науки України для використання в дошкільних закладах. Вона є неповторним і знаковим явищем у нашій гуманітарній національній науці, у царині українського краєзнавства і педагогіки.

У жовтні в Ужгороді лауреатами премії імені Августина Волошина за 2020 рік стали Павло Федака, Євген Ясінський та Андрій Федорішко. Премія присуджується за вагомий особистий внесок у діяльність Закарпатського крайового культурно-освітнього товариства „Просвіта” та плідну працю на благо України.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА. ПРОСВІТНИЦТВО

1 жовтня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилась виставка живопису Івана Жупана із Хуста „Мелодія душі”. Автор представив 51-ну роботу, написану олійними фарбами.

3 жовтня в Ужгороді, у обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка „Осінь 2020”. Понад 130 закарпатських митців експонували свої твори живопису, графіки, скульптури, декоративно-прикладного мистецтва.

3 жовтня у Мукачеві, в Палаці культури і мистецтв, відбулося відкриття мистецької виставки етнічних німців Закарпаття. В експозиції представено роботи члена Національної спілки художників України Йозефа Секереша, Наталії Рибар, Кінги Кізман, Оксани Метзґер, Антона Секереша та Віктора Грабара. Виставка пройшла у рамках „Тижнів Німеччини в Україні”.

6 жовтня в Ужгороді, в обласному краєзнавчому музеї, представили копію ймовірного малюнку Тиводара Легоцького. Окрім цього малюнку, на виставці з нагоди 190-ї річниці з дня народження Легоцького презентували близько 300 його експонатів, які ще не представляли в музеї. Серед експонатів представлені речі, які художник, будучи відомим археологом, власноруч зібрав.

9 жовтня в Ужгороді, у скансені, відбулась презентація резиденційної програми „Корови орють”. До уваги відвідувачів була представлена колекція сім`ї Ман та проєкти учасників. Резиденційна програма „Корови орють”. на прикладі сіл Буківцьово та Вільшинки звертає увагу на ситуацію в гірських селах Закрапаття.

9 жовтня у Берегові, у міській галереї, до Дня художника відкрилась виставка „Розмалюємо світ”.

11 жовтня у Мукачеві, на площі біля ратуші, відбулася презентація документальної фотовиставки фотографів Саші Глядєлова, Макса Дондюка, Макса Левіна та Маркіяна Лисейка, які перебували в місті Іловайську у серпні 2014 року та зберегли історію тих кривавих днів у світлинах.

12 жовтня в Ужгороді, в атріумі обласної державної адміністрації, була розгорнута виставка „Проти Голіафа”. Експозиція оповідає про долі видатних чоловіків та жінок – діячів з ОУН та УПА, які кинули виклик сталінському і гітлерівському тоталітарному режиму.

20 жовтня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відбулось відкриття виставки картин із назвою „Космос Емми Андієвської”. Експозиція нараховує близько 40 полотен.

21 жовтня в Ужгороді, у Генеральному консульстві Угорщини, відкрилася персональна виставка „Землі, картини, ланшафти” закарпатської мисткині графіки та кераміки Наталії Грабар.

21 жовтня в галереї „Ужгород” відкрилася виставка до ювілею Ольги Скакандій. Художниця представила на виставці 48 робіт.

22 жовтня у Мукачеві, в галереї Палацу культури та мистецтв, відкрили благодійну виставку-продаж картин вихованців школи „ROM ART”. Всі гроші від продажу картин були передані на лікування онкохворих дітей.

23 жовтня в Ужгороді ГО „Культурна платформа Закарпаття” представила перший культурний маршрут України „Шлях Закарпатського живопису”. Це масштабний проєкт, мета якого розвивати сталий туризм регіону. В основі маршруту – пейзажі 10 художників Закарпатської школи живопису. Їх роботи стали реальними точками на цифровій мапі. Місця, де малювали митці, стали основою нового маршруту. Це 4 осередки найбільшої концентрації матеріальної й нематеріальної культурної спадщини краю – Ужанська верховина, Воловецько-Міжгірська верховина, Рахівщина та Мукачево. Разом це 150 точок унікальних природних середовищ Закарпаття. І всі вони перейшли з пейзажів на цифрову мапу, щоб кожен міг досвідчити історію та самобутність краю, обрати свій маршрут і напрямок знайомства з природою і культурою регіону. Створили мапу-маршрут з 459 пейзажів, аби розповісти історію феномену Закарпаття та представити сучасний погляд на туризм, який здатен розвивати регіон. Розповісти про спадок та явище Закарпатської школи живопису вирішили за допомогою монографії. Її спеціально для проєкту підготував мистецтвознавець та дослідник українських дерев’яних церков Михайло Сирохман. І це стало першою подібною працею про одразу 10 представників закарпатської школи.

29 жовтня в Ужгороді, у обласному музеї народної архітектури та побуту, відкрилася виставка декоративно-ужиткового мистецтва Закарпаття під назвою „Рукотворне диво”. На виставці представлено понад 200 робіт майстрів з усіх районів Закарпаття та міста Ужгород. Вони презентували вишивку, вовноткацтво, перебірне ткацтво, лозоплетіння, різьбу по дереву, художню обробку металу, бісероплетіння, кераміку тощо. Виставка присвячена 75-річчю Обласного організаційно-методичного центру культури.

У жовтні у селі Довге Іршавського району відбулось відкриття унікального „Музею мініатюр туристичних об’єктів Закарпаття”, який буде розміщений на території палацу-фортеці графів Телекі. Тут презентують замки Закарпаття у мініатюрі. Музей включає мініатюрні об’єкти цілих фортець та реконструкцію руїн замків Закарпаття. Всі макети зменшені в однаковій кількості раз і виготовлені з того ж матеріалу, що й оригінали.

У жовтні в Ужгороді обласний музей народної архітектури та побуту отримав мінігрант від „House of Europe”. Випускниця „House of Europe”, співробітниця музею Тетяна Сологуб-Коцан, яка в лютому взяла участь у навчальній подорожі для музейних фахівців до Німеччини, підготувала антикризовий проєкт „Скансен на зв’язку” та отримала фінансування на його реалізацію. На появу даного проєкту надихнула ситуація, що склалася в Україні та світі у зв’язку з пандемією Covid-19. Реалізація проєкту дозволить музею залишатися на зв’язку зі своїми відвідувачами навіть в умовах, коли відсутнє повноцінне живе спілкування та масове відвідування музею. Проєкт стане цікавим для різних категорій відвідувачів музею – дітей та дорослих. Вперше буде записано відеоекскурсію для дитячої аудиторії, а також майстер-класи з вишивки та гончарства. Ідея проєкту полягає в створенні циклу відеоуроків для дітей та дорослих, що транслюватиметься у соціальних мережах музею та будуть доступними на каналі в Youtube.

У жовтні у мальовничому селі Ужок, що на Великоберезнянщині, відбувся пленер за участі митців Ужгорода. Акція відбулася з метою обміну творчим досвідом, новими ідеями між митцями Закарпаття. Цього разу у ньому взяли участь Мирослав Голянич, Валерія Тимша та Андріана Тимша, Марина Чопей та провідний методист КЗ „Обласного організаційно-методичного центру культури” ЗОР Костянтин Ковган.

У жовтні у Мукачеві, у міській центральній бібліотеці по вулиці Духновича, створили літературно-мистецький музей. Тут зібрали старовинні та сучасні експонати літератури, образотворчого та театрального мистецтв, музики, скульптури. Серед них старовинні друкарські машинки та сучасні платівки, збірки 20 століття, театральні листівки та афіші. Літературно-мистецький музей стане місцем, де об’єднають різні види мистецтва та епохи.

КІНОМИСТЕЦТВО

1-10 жовтня в Ужгороді, у приміщенні Smart Point проходив перший карпатський гірський міжнародний кінофестиваль. Протягом 10 днів у рамках заходу показали 80 фільмів на гірську тематику із 45 країн світу. На заході відбувались також майстер-класи відомих профі з кіновиробництва та продюсування документальних фільмів.

10 жовтня в Ужгороді, у культурно-історичному комплексі „Совине гніздо”, відбувся безкоштовний кінопоказ фільму „Кіборги” режисера Ахтема Сеїтаблаєва.

У жовтні у Мукачеві відбувся тиждень німецького кіно. Всі охочі змогли подивитися німецькі фільми на німецькій та українській мові. Це фільми „Життя інших”, „Гудбай, Ленін!”, „Фріці – історія про чудо поворот”, „На межі” та „Транзит”. Показ кінофільмів відбувся за підтримки Палацу культури і мистецтв, бібліотеки Гете інституту, Артхаус Трафік та Саксонської дитячої кіноспілки.

ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

6 жовтня в Ужгороді, в обласному організаційно-методичному центрі культури, викладач-методист вищої категорії циклової комісії сценічного мистецтва та видовищно-театралізованих заходів КЗВО „Ужгородський інститут культури і мистецтв”, заслужений працівник культури України Оксана Шип провела урок навчальної практики зі студентами-випускницями Яною Бангою та Олесею Мацолою.

12-13 жовтня в Ужгороді відбулась 25-та міжнародна науково-практична конференція „Ерделівські читання-2020”. Цьогоріч на неї зареєструвалися 132 учасники з 11 країн світу.

19 жовтня на Ужгородщині, у санаторному комплексі „Деренівська купіль”, представили оригінальний туристичний маршрут „Дорога вина та смаку Закарпаття”. Це туристичний маршрут, який знайомить із історією, традиціями та еклектичною кухнею області. Основними зупинками туру будуть Перша закарпатська палинчарня, равликова ферма, виноградники „Шато Чизай”, готельно-ресторанний комплекс „Золота Пава”, оздоровчо-рекреаційний комплекс „Косино”, курортна територія „Шаян”, ФГ „Пан Еко”, ОСГ „Бараново”, комплекси „V&P”, „Перлина Закарпаття”. До вивчення маршруту долучилися 16 національних туроператорів. Тур розрахований на три дні.

22 жовтня на будинку культури профспілок встановили меморіальну дошку почесному громадянину Ужгорода Михайлу Суслікову, який понад пів століття очолював заслужений самодіяльний ансамбль танцю „Юність Закарпаття”. Автор меморіальної дошки – скульптор Василь Заляско.

У жовтні у селищі Середнє на Ужгородщині відбулось відкриття Центру культури імені Бутлера. У перебудованому культурному центрі проводитимуть різноманітні зібрання та мовні курси, тут знайде прихисток танцювальна студія та майстерня народної творчості. Центр стане затишним домом для представників угорської громади краю.

У жовтні студентка Ужгородського інституту культури і мистецтв Христина Кашубович (клас викладача-методиста Олесі Глуханич) здобула перше місце на VI міжнародному мистецькому фестивалі-конкурсі „GRAND FEST – autumn – 2020”.


 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день