Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2020 - листопад

9 листопада з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва президент Володимир Зеленський відзначив державними нагородами України двох закарпаток. За значний особистий внесок у розвиток національної культури і мистецтва, вагомі творчі здобутки та високу професійну майстерність орденом княгині Ольги І ступеня нагороджено директора-художнього керівника КЗК “Заслужений академічний Закарпатський народний хор” Закарпатської обласної ради Наталію Петій-Потапчук та присвоєно почесне звання “Заслужений працівник культури України” головному спеціалістові департаменту культури Закарпатської обласної державної адміністрації Оксані Дурунді.

28 листопада в Ужгороді вшанували пам’ять жертв Голодомору 1932-1933 років. Щороку, у четверту суботу листопада, Україна та світ згадують мільйони жертв Голодомору 1932-1933 років. В Ужгороді, біля монументу “Свіча пам’яті”, загиблих від геноциду вшанували хвилиною мовчання. Також пролунали поминальні дзвони, вірш “Господи, почуй молитву мою”. У заході взяли участь представники влади Ужгорода й області, військові, духовенство, громадськість. До підніжжя пам’ятника жертвам поклали свічки, лампадки, несли й шматки хліба, колоски пшениці.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

 1, 2, 3 листопада в Ужгороді академічний обласний театр ляльок “Бавка” на виконання грантового проєкту “Золотий фонд закарпатських лялькарів”, який реалізовується у рамках Європейської програми House of Europe, відкрив для широкого перегляду відеоверсію вистави золотого фонду театру. Отже, на ресурсі http://bavka.com/ та фейсбук-сторінці Закарпатського академічного обласного театру ляльок була доступна до перегляду повна відеоверсія вистави “Красуня і Чудовисько”. Виставу створив за мотивами казки відомий режисер з Білорусі Олег Жюгжда.

4, 5, 6 листопада відбувся онлайн-перегляд вистави, містичної придибенції на верховинський мотив “Тричі славний розбійник Пинтя”. Автор п’єси – Олександр Гаврош.

18 листопада в Ужгороді Олексій Уманський, засновник першого на Закарпатті інтернет-радіо “Єден”, випускник відділення журналістики УжНУ, презентував музичний проєкт, мета якого – видати унікальну платівку з піснями закарпатських виконавців. До вінілового збірника увійдуть 10 пісень закарпатських виконавців. Презентацію збірника планують на третю річницю радіо “Єден” – 18 січня.

22 листопада у Мукачівському драматичному театрі відбувся показ моновистави нового театрального сезону “Свято солодкої лободи”. Автор вистави – Леся Степовичка, режисер – заслужений діяч мистецтв України Анатолій Канцедайло, оповідачка – Сірануш Матл. Це історія, яка западає глибоко в душу та пам`ять, змушує задуматися та не забути, хто ми, які наші коріння.

У листопаді закарпатський колоритний гурт “Марина і Компанія” презентував на ютуб-каналі нову драйвову композицію “На Свята”, присвячену зимовим святам.

У листопаді ужгородець Ілля Ямчук презентував власний кліп та кавер пісні австрійського співака Натана Трента “Running on air”. Ця пісня була представлена від Австрії на Євробачення.

У листопаді закарпатський митець Дмитро Фесенко відзняв відеокліп на авторську композицію “Забуті Стежки”, яка присвячена місту Ужгород.

У листопаді ужгородський музикант Ігор Переродов презентував кавер на відомий трек XXXTENTACION „Sаd”. Кавер ужгородський саксофоніст опублікував на своєму ютуб-каналі.

Закарпатські музиканти “Johnny Rides” поїдуть у всеукраїнський тур з гуртом “Антитіла”. Колектив із Закарпаття здобув перемогу у конкурсі, у якому брали участь сотні учасників з усієї України.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

9 листопада, у День української писемності та мови, в Ужгороді працівники обласної універсальної наукової бібілотеки ім. Ф. Потушняка вже традиційно взяли участь у написанні Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності.

19 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібілотеці ім. Ф. Потушняка, відбувся вечір пам’яті “Хто помирає в боротьбі – в серцях живе”, присвячений Дню Гідності та Свободи. Ведучі заходу згадували події Майдану, говорили про трансформацію Революції Гідності у визвольну війну проти російського окупанта та внутрішніх перевертнів, про українських патріотів на Сході України.

25 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібілотеці ім. Ф. Потушняка відбувся перегляд документального фільму “Леся Українка: 10 вражаючих фактів”.

27 листопада в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібілотеці ім. Ф. Потушняка відбулася презентація благодійної виставки-ярмарку світлин фотохудожника Володимира Хили. Захід відбувся у рамках благодійної акції для підтримки онкохворих “Розтопи своє серце – допоможемо дітям разом”.

27 листопада у Мукачеві, в обласному ліцеї-інтернаті з ПВФП ім. Героїв Красного поля, напередодні акції “Засвіти свічку”, приуроченій 87-й річниці Голодомору 1932-1933 років в Україні, пройшло ряд заходів. У фоє ліцею було поставлено тематичну композицію до роковин Голодомору, запалено свічку у пам'ять про тих, хто загинув, у ті важкі для українського народу 1932-1933 роки, приспущено Державний Прапор України. У бібліотеці було організовано книжкову виставку “Чорні крила голодомору”. Ліцеїсти мали змогу переглянути онлайн матеріали про жертв Голодомору 1932-1933 років. Педагог-організатор Григаші Еріка Михайлівна провела дистанційну виховну бесіду на тему “Моторошні дні в історії українського народу”.

На Закарпатті на реалізацію Програми підтримки творів місцевих авторів з обласного бюджету виділили 700 тис. грн. За ці кошти було видано 14 книг закарпатських авторів. Згідно з розпорядженням голови облдержадміністрації Олексія Петрова 3600 примірників цих книг передали бібліотекам навчальних закладів і закладів культури області, Закарпатському обласному осередку НСПУ та ін.

На Закарпатті видаватимуть перший інтерактивний дитячий журнал “Чарівний ліхтарик”. Журнал, що робитимуть закарпатські автори для дітей, з'являтиметься щомісяця. За словами авторки журналу Жанни Хоми, це перший інтерактивний дитячий журнал на Закарпатті.

В листопаді в Ужгороді презентували унікальну наукову монографію “Замки Закарпаття: від Боржави до Тиси (оборонні споруди на Соляному Шляху)”. Автори: Володимир Мойжес, Ігор Прохненко та Марієя Жиленко. Це ще один результат експертної роботи науковців УжНУ в межах проєкту “Salt Road”.

У листопаді у Виноградівській районній бібліотеці до Всесвітнього дня дитини відкрили творчу виставку “Сім чарівних фарб від Євгеніїї Буй” учениці 5 класу Виноградівської дитячої школи мистецтв ім. Б .Бартока.

У листопаді книга “Непосидючка, який любив бігати” закарпатської авторки Лесі Кешелі-Ісак потрапила у Короткий список премії Дитяча Книга року ВВС – 2020.

У листопаді стало відомо, що книжки п’ятьох закарпатських авторів закуплять для бібліотек України. Як повідомив Український інститут книги, цьогоріч за кошти Міністерства культури до бібліотек України буде закуплено майже чотириста тисяч примірників книг. Як і торік, у переліку книжок, що надійдуть в бібліотеки, є твори відомих закарпатських авторів. Це книжка мандрів Андрія Любки “У пошуках варварів” (ТОВ “Меридіан Черновіц”), роман Оксани Луцишиної про революцію на граніті “Іван і Феба” (“Видавництво Старого Лева”), віршована книжка-картинка “Піратський маршрут” Галини Малик (“Видавництво Старого Лева”). Поповняться бібліотечні фонди України і двома книжками Мирослава Дочинця “Діти папороті” та “Історії”, що побачили світ у видавництві “Карпатська вежа” та чотирма дитячими повістями Олександра Гавроша – “Музей пригод”, “Врятувати Тараса Шевченка”, “Героїчні канікули” (“Фоліо”) та “Казки для Елізи” (“Навчальна книга – Богдан”).

У листопаді письменник і науковець, уродженець Закарпаття Василь Габор подарував обласній універсальній науковій бібілотеці ім. Ф. Потушняка свої нові книжки.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

2 листопада в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, стартувала виставка декоративно-ужиткового мистецтва Закарпаття “Рукотворне диво”, на якій майстри зі всієї області представили 200 робіт.

6 листопада в Одеському музеї західного і східного мистецтва урочисто відкрилася Третя всеукраїнська та міжнародна виставка-бієнале “Море акварелі – 2020”. Срібну Землю було представлено акварельними картинами Віктора Миговича, Василя Когутича, Андреї Прислупської.

16 листопада в Берегові, у виставковому залі ім. Міхая Мункачі косульства Угорщини, відкрилась чергова персональна експозиція художника з Ужгородщини Роберта Товта. Три роки тому берегівчани та гості міста вже мали нагоду познайомитися з доробками митця. І ось його картини знову прибули в місто над Верке.

18 листопада в Ужгороді, у художньому музеї імені Йосипа Бокшая, з нагоди 50-річчя закарпатський митець Юрій Шелевицький презентував ювілейну виставку робіт.

20 листопада у центрі Мукачева встановили скульптурку Ференца ІІ Ракоці ”З Богом за Батьківщину і Свободу”.

21 листопада у Тячівській галереї ім. Ш. Голлоші пройла виставка картин Василя Дочинця. Це перша персональна виставка знаного художника з с. Біловарці, що на Тячівщині. В експозиції були представлені як авторські роботи живописця, так і копії робіт відомих майстрів пензлю.

25 листопада в Ужгороді, в освітньому хабі на вулиці Швабській, відкрилася фотовиставка “Життя після насильства” до всеукраїнської акції “16 днів проти насильства”. 4 авторки світлин досліджували реальність жінок, які тривалий час були жертвами проявів насильства.

У листопаді в Ужгороді, у греко-католицькому катедральному соборі, почали відновлюати настінний живопис та іконостас. Роботи проводять у межах грантового проєкту “Реставрації спільної історичної та культурної спадщини”.

У листопаді в селі Чинадієво, у замку “Сент-Міклош”, облаштували “Резиденцію святого Миколая”. Доступ до Миколая буде обмежений через пандемію COVID-19. Діти зможуть побачити Миколая у резиденції через вікно і також зможуть написати йому листа. Масових заходів, на жаль, не буде. Але будуть такі розваги як катання на кареті, огляд підвалу. Запрацює резиденція 18 грудня.

У листопаді у селі Чинадійово, у замку “Сент Міклош”, з’явився артоб’єкт – серце. Встановили його позаду замку, на території парку. Відтепер історії кохання цього місця стануть ще романтичнішими, а фото біля замку ще гарнішими. Ідея і тематика цього замку пов’язана з тематикою кохання, навіть фестиваль флористів називається “Кохання у Сент-Міклоші”.

У листопаді очільник художників Закарпаття Борис Кузьма створив у власній пивниці етномузей. Ще донедавна у частині підвалу будинку народного художника Бориса Кузьми зберігалося вино. Згодом пивниця перетворилася на своєрідний етномузей, про створення якого родина митця давно мріяла. “Старий Лаппош” – саме так називається етнопростір, в якому можна душевно поговорити за келихом домашнього вина та відчути атмосферу минулого.

КІНОМИСТЕЦТВО

7-8 листопада на Закарпатті відбувся форум “Re:Open Zakarpattia”. Мета форуму – привернути позитивну увагу до унікального мультикультурного регіону України в центрі Європи, відкрити його заново для всієї країни та світу, а також згенерувати ідеї для майбутніх рішень, щоб перетворити Закарпаття на нову історію успіху. Це незалежний дискусійний майданчик, створений для відвертої розмови офлайн та онлайн, щоб об’єднати якомога більше тих, хто розробляє та ухвалює рішення щодо розвитку Закарпаття, або впливає на цей процес. Проєкт реалізується ГО “Інститут Центральноєвропейської Стратегії” за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

У листопаді в Ужгородському пресклубі відбулася пресконференція “17 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA”. Цього року фестиваль через карантинні обмеження проходить онлайн. У такому форматі навіть збільшилась кількість глядачів.

У листопаді фільм закарпатця Антоніо Лукіча “Мої думки тихі” отримав нагороду на кінофестивалі у Британії. Нагорода Discovery Award дається за дебютний фільм. Після участі у цьому фестивалі кінострічки можуть бути представлені на премії “Оскар” і BAFTA. Антоніо Лукіч створить на Закарпатті туристичний маршрут місцями зйомок стрічки “Мої думки тихі”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

11 листопада в Мукачеві відбулись святкові заходи, присвячені Дню святого Мартина. На мукачівців та гостей міста чекали урочиста хода зі смолоскипами і ліхтариками, середньовічне вогняне шоу та театралізоване дійство про життя cвятого Мартина. Святкова хода транслювалась онлайн. У Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава про життя святого Мартина.

14 листопада Мукачівський молодіжний хор взяв участь у фестивалі “MARTIN-MUSIC-FEST”.

17 листопада на Закарпатті стартувала щорічна акція добра “Напиши листа Святому Миколаю”.

27 листопада кращим режисером Відкритого театрального фестивалю-конкурсу аматорських театрів “Шарварок на Хмельниччині” визнано Вероніку Тищук, викладача Ужгородського інституту культури і мистецтв. Загалом участь у фестивалі прийняли 40 театральних колективів та студій з України. Ужгородський інститут культури і мистецтв представив драму за творами Т. Г. Шевченка “Жіноча доля на сторінках Кобзаря”. Сценічна редакція та постановка Вероніки Тищук.

30 листопада на Закарпатті стартувала передсвяткова акція “Різдвяна листівка з Ужгорода”. У рамках проєкту проводився конкурс малюнків серед дітей. Тематика малюнків – Ужгород, зима, свята. 12 малюнків, які наберуть найбільшу кількість голосів (“лайків”), будуть надруковані у вигляді листівок і увійдуть у набір “Різдвяна листівка з Ужгорода”. Автори робіт-переможців отримають смачний святковий подарунок, славу і, звісно, набори з 12-ти листівок з марками.

64 іграшки для акції “Закарпаття запрошує на Різдво” робить майстриня з Іршавщини Тетяна Маланка. Ними планують прикрасити ялинки в усіх об’єднаних територіальних громадах Закарпаття до 25 грудня.

У листопаді в Ужгороді відбулася презентація нового туристичного проєкту “Промоція історико-культурної та природної спадщини Ужанської долини через формування нових партнерств і створення нових продуктів”. Коротко – “Пізнай Ужанську долину”.

У листопаді на Закарпатті юна вокалістка Златослава Понзель, учениця Мукачівської дитячої школи мистецтв ім. С. Ф. Мартона посіла перше місце на міжнародному телевізійному проєкті “Hit the talents”.

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день