Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2020 - грудень

 

18 грудня в Ужгороді, у обласній державній адміністрації державними нагородами та почесними званнями відзначили провідних краян. Відповідно до указу Президента почесне звання „Заслужений майстер народної творчості України” присвоєно Ірині Церковник – майстрині народної вишивки, активістці відокремленого підрозділу „Закарпатське обласне товариство осіб з інвалідністю”. Почесні звання „Заслужений працівник культури України” присвоєно: Оксані Сідор – провідній методистці Іршавського районного будинку культури; Оксані Шип – викладачці циклової комісії видовищно-театралізованих заходів комунального закладу вищої освіти „Ужгородський інститут культури і мистецтв”.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 грудня  в Ужгороді, в обласному музичному драматичному театрі ім. Шерегіїв, на малій сцені відбулась вистава „Я чекаю на тебе, мій любий” – комедія – фарс – детектив італійського драматурга Даріо Фо.

2 грудня в Ужгороді, у обласній філармонії, відбувся ювілейний концерт Естрадно-духового оркестру, який відзначив своє 15-річчя. У програмі концерту прозвучали золоті хіти світової естради. Колектив – двічі лауреат престижної мистецької обласної премії ім. Д. Задора.

3 грудня в Ужгородському скансені відбулась презентація етнічно-сюрреалістичного кліпу на закарпатську народну пісню „Не спала я сиї ночі”, режисером якої є Дмитро Фесенко, аранжування закарпатського композитора Антона Дегтярьова.

4 грудня у Мукачівському драматичному театрі відбулась прем'єра вистави за п'єсою сучасного українського драматурга Павла Ар'є „На початку і наприкінці часів, або баба Пріся”.

13 грудня у Хусті, в Театрі драми та комедії, відбулась прем’єра вистави „А в Карпатах фіґлюють” за п’єсою місцевого драматурга Сергія Гержика.

14 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся концерт „Vivaldi Chamber” камерного оркестру під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша, під час якого прозвучали твори талановитого італійця, майстра ансамблево-оркестрового концерту – Антоніо Вівальді.

15 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась  новорічно-різдвяна концертна святкова програма „Зі смаком глінтвейну” заслуженого артиста України Олександра Садварія.

19, 20 грудня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, відбулись святкові вистави, присвячені Дню святого Миколая. Дітлахи змогли поспілкуватися з найочікуванішим гостем у році – святим Миколаєм та його помічниками, а також подивитися прем’єру музичної казки Гали Реут „Одруження або нові витівки Кощія”.

20 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась святкова концертна програма „В очікуванні Різдва” камерно-інструментального  ансамблю „Угорські мелодії”.

22 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбувся Різдвяний концерт камерного хору „Кантус”. У програмі прозвучали Різдвяні пісні з Європи та України, мелодії, які знає кожен та нові, але не менш прекрасні, аранжування; близькі та далекі у просторі і часі твори Б. Бріттена і І. Мартона, Б. Сегіна та І.С.Баха, Ф.Пуленка.

22 грудня в Ужгороді, в обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв, на малій сцені, відбувся показ вистави-концерту „Кавовий блюз – ліричний джаз і…”.

24 грудня в Ужгороді, в обласній філармонії, відбулась Різдвяно-новорічна програма „Carol of the bells” , яку представив симфонічний оркестр.

24 грудня  мукачівка Мирослава Вербищук презентувала нову пісню та відеороботу – „Загадай бажання”. Автором слів та музики є сама виконавиця, а саундпродюсер композиції – закарпатський реп-виконавець Миромен. Кліп знімали в Ужгороді. Оператором та режисером відеороботи став Алік Бобаль.

25 грудня у Мукачеві відбувся „Різдвяний концерт під ялинкою” Мукачівського військового оркестру. 

25 грудня у Мукачівському замку „Паланок” пройшло етнографічне дійство „Різдво в замку”. Кожен відвідувач замку „Паланок” мав змогу відчути дух Різдва, поринути у світ традицій і давніх обрядів, послухати колядки і разом поколядувати, а ще побачити та прийняти участь у майстер-класах та обов'язково сфотографуватися на згадку у древній мукачівській фортеці.

26-31 грудня у Мукачівському драматичному театрі відбувся новорічний марафон казок : „Веселий фокусник”, „Хутряна хатинка”, „Магічне дзеркало”, „Баллада про дівчинку Агнешку та двох лицарів суперників”, „Кай та Герда”, „Троє поросят проти сірого вовка”, „Кізонька”.

26-27 грудня в Ужгороді в обласному будинку культури профспілок відбулась Вистава „Попелюшка” у постановці аматорської театральної студії „Provocator”, яку охочі зможуть переглянути у суботу та неділю, заснована на однойменній казці Шарля Перро. Проте „Попелюшка” по-ужгородськи відрізняється більш сучасною адаптацією. За словами режисера та ідейного натхненника Любомира Геляса, змінам піддався не тільки звичні нам сюжет та діалоги, але й образи.

27 грудня в Ужгородському греко-католицькому Кафедральному Хрестовоздвиженському соборі відбувся Різдвяно-новорічний благодійний концерт „Возвеселімся”.

27 грудня в Ужгороді у обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбулась довгоочікувана прем’єра „Ідеальне весілля”  відомого сучасного комедіографа – англійця Робіна Ховдона, чиї п’єси йдуть у  тридцяти країнах світу.

27 грудня в Ужгороді у греко-католицькому катедральному соборі відбувся Різдвяно-новорічний концерт за участі Закарпатського народного хору.

У грудні ужгородський саксофоніст Ігор Переродов опублікував на своєму каналі в Ютуб романтичний кавер. Цього разу саксофоніст вирішив порадувати своїх шанувальників кавером на відому композицію „The Weeknd” під назвою „I Was Never There”.

У грудні ужгородський музикант, композитор, мультиінструменталіст, режисер та перформер Дмитро Фесенко презентував свій перший україномовний альбом „Біля хатини”. Стиль: folk modern. В скансені відбулась презентація першого україномовного альбому митця. Як наголошує автор, у альбомі – короткометражні композиції інтимного характеру.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

1 грудня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  письменник Ігор Стамбол презентував свою нову книгу „Прокляття інших”.

1 грудня  в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулась творча зустріч з блоґеркою Крістіною Третяк в рамках проєкту „Закарпаття єдине”, що реалізується БФ „Центр громадських ініціатив”.

1 грудня в Ужгороді, у книжковій крамниці „Кобзар”, письменник Андрій Любка відкрив культову акцію „Письменник за прилавком”. Особливість акції 2020-го в тому, що долучались до неї ті автори, котрі випустили книжку саме цього року, й ті, хто за прилавком книгарні ще не бував. Три тижні ужгородці мали нагоду поспілкуватися із закарпатськими письменниками, розпитати їх про свіжі видання та, звісно, запастися чтивом на зимові свята для себе і друзів та отримати автограф.  У акції прийняли участь: Андрій Любка, Сергій Федака, Мирослав Дочинець, Андрій Шолтес, Мар’яна Попович-Павлик, Петро Мідянка та Людмила Загоруйко, Андрій та Наталія Дурунди, Олександр Гаврош. 19 грудня організатор заходу Федір Шандор оголосив цьогорічних лавреатів літературного конкурсу „Книга на Миколая”, якому передувала акція. „Книга на Миколая” визначила своїх фаворитів. Порадував Святий Миколай подарунком істориків УжНУ: книга „Замки Закарпаття: від Боржави до Тиси” Ігоря Прохненка, Марії Жиленко, Володимира Мойжеса стала кращою у категорії „Наукове видання”. Здобув нагороду у категорії „Поезія” видатний випускник філфаку, письменник Петро Мідянка за ліричну збірку „Посланія від Петроса”. Кращим дитячим виданням стали „Казки для Елізи” Олександра Гавроша, художнім – „Діти Папороті” Мирослава Дочинця. У категорії „Краєзнавче видання” пальму першості здобула книга про закарпатську горянську гастрономію „„Висока” кухня, або В горах їстимуть добре” історика, дипломата Романа Тодера.

3 грудня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  відбулась презентація книги професора Сергія Федаки „Історія України: Серія 1. Долітописна історія: Том 3: Скіфо-сарматська доба”.

8 грудня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  група THC_comics представила  крутецьку лімітовану серію графічних новел „Марк”.

10 грудня у Мукачеві, у міській бібліотеці для дітей, до Всеукраїнського тижня права представили книжкові новинки серії „Інклюзивне навчання” та

„Інклюзивна освіта”. Автори книг надали корисні поради щодо забезпечення належних видів адаптації для дитини з особливими освітніми проблемами в навчальному закладі.

10 грудня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва, відбулася презентація книги „Співаночки мої милі”, яку підготував провідний методист Центру культури, заслужений діяч мистецтв України Іван Хланта. Зацікавлений читач знайде в цьому величезному тематичному розмаїтті народні коломийки про кохання, рідний край, бокорашів, вівчарів, родинно-побутові, колискові, рекрутські, заробітчанські, антипияцькі та ін.

11 грудня в Ужгороді, у дитячій бібліотеці, відбувся майстер-клас, на який були запрошені учні 2 класу ЗОШ І-ІІІ ст. № 2 присвячений листівкам, виготовленим своїми руками. Такі листівки – чудовий спосіб проявити талант і подарувати шматочок своєї любові рідним серцю людям.

14 грудня в м. Берегово, у Генеральному консульстві Угорщини, відбувся захід „Літературний огляд”, де представили номери літературно-мистецько-культурного журналу „Спільно” (Együtt), видані в 2020 році.  До гостей звернувся Генеральний консул Угорщини у м. Берегово Матяш Сіладі. Письменник та історик Дьордь Дупко представив опубліковані випуски журналу, статті, що в них з’явилися, а також розповів про авторів. Журнал знаходиться на передових позиціях у Карпатському басейні.

15 грудня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  відбулось чергове засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Жіноча душа – то є дивна субстанція : відверті історії від наших дебютанток. Цього разу гості познайомилися з цікавими жінками – Ольгою Томашевською та Наталією Маркович. Ці чудові жінки дуже різні... але об’єднує їх одне: жага до життя та феноменальна щирість а також щасливе материнство.

15 грудня в Ужгороді, в художньому музеї імені Й.Бокшая, Закарпатський народний хор із нагоди 75-річчя презентував книгу про історію колективу та аудіоальбом „Любім своє”. Розпочали творчу зустріч із в’язанки народних пісень. Диригентка та художня керівниця хору Наталія Петій-Потапчук, яка також є упорядницею книги, розповіла, що над виданням спільними зусиллями працювали понад рік, тут міститься історична довідка про колектив та його репертуар, зокрема від 1945 року, архівні фото, тексти пісень та ноти, багато матеріалу видано вперше. За її словами, на сторінках книги, яка вийшла тиражем 300 примірників, – історія хору, його сучасність та майбутнє, адже хор об’єднує митців різних поколінь, мистецьку еліту краю. На презентації також виступили солісти хору – народний артист України Петро Матій та заслужена артистка України Яна Садварій, лунали народні пісні, зокрема композиції  XIX століття, а наприкінці Закарпатський народний хор колядою привітав усіх із прийдешніми новорічно-різдвяними святами.

16 грудня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  відбулася презентація дитячої книги – екологічної казки: Наталії Гумен-Біланич „Кажанчики”. Це вже третя дитяча книга авторки на екологічну тематику.

22 грудня в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка,  відбулася презентація книги професора Сергія Федаки „Історія України: Серія 1. Долітописна історія: Том 4: Велике переселення народів”.

У книзі розглянуто історичні процеси на території сучасної України від ІІI до ІХ століть включно. Прослідковано драматичну взаємодію різних цивілізацій, їхнє протистояння і взаємозбагачення.

22 грудня на Міжгірщині, у Колочаві презентували фундаментальне видання – збірки коломийок на 800 сторінок „Співаночки мої милі”. До книги увійшли тисячі коломийок, які були записані у селі Колочава від місцевих жителів. Усе це багаторічний труд відомого фольклориста, академіка Академії наук вищої освіти України, заслуженого діяча мистецтв України Івана Васильовича Хланти.

27 грудня в Ужгороді, у кафе „Duffort”  відбулась благодійна виставка-літературник. Молоді автори, яким є що сказати, виступали із поезією і прозою. Навколо були розміщені фотокартки з уривками віршів, які можна купити на згадку про чудово проведенний час. Усі кошти були передані волонтерській організаціі „Барбос”, яка опікується притулком для тварин у м.Ужгород.

28 грудня в Ужгороді, в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулось Свято Миколая.

У грудні закарпатська літературознавиця Олександра Ігнатович отримала літературно-мистецьку премію імені Івана Нечуя-Левицького. Цією премією нагороджують митців за високохудожнє втілення в творчостї українського національного характеру.

У грудні в Ужгороді, у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка  в онлайн-форматі відбулася серія дискусій у форматі „Живої бібліотеки” в рамках  співпраці з фестивалем  Docudays UA в Ужгороді. На глядачів чекали розмови з надзвичайними „живими книгами”.

У грудні в Ужгороді, український документальний і вуличний фотограф Михайло Палінчак презентував свою першу фотокнигу „Анамнез”. „Фотопроект „Анамнез” – це дослідження нашої „нової норми” та візуалізація змін, що відбулись та ще відбуваються з нами, нашим повсякденням та оточуючим простором у зв'язку з глобальною пандемією спричиненою короновірусом”.

У грудні в Ужгороді вийшли друком „Казки для Елізи” – закарпатські літературні казки Олександра Гавроша. На відміну від народних казок, казкові історії Олександра Гавроша цілком міські. Ужгородець впізнає в них обриси рідного міста з величним середмістям, тихоплинною річкою із затишним парком,  пішохідними мостами. Книжка має свою неповторну елегійну атмосферу, яку чудово відтворила художниця Лілія Василенко. Сам автор називає свої казки філософськими,  вкладаючи в кожну з них глибший підтекст.

У грудні Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Ф. Потушняка видала черговий бібліографічний покажчик. Нове видання бібліографічної серії „Культура краю в особах” присвячено 80-річчю педагога, журналіста, видавця, знаного та плідного редактора, укладача численних книг та керівника багатьох книговидавничих проєктів видавництв „Карпати” (1974–1997), „Закарпаття” (1997–2010) та „TIMPANY” (2010–2012) Дмитра Михайловича Федаки.

У грудні на Закарпатті побачила світ збірка пісень і мюзиклів „Пісні написані Карпатськими небесами”, на вірші Юлії Драгун. Авторами збірника стали українські композитори, які долучилися до створення пісень на літературні твори знаної закарпатської поетеси Юлії Драгун.

 У грудні на Закарпатті вийшов друком альбом „Юлій Сташко. Графіка”. Це перше видання художнього альбому ужгородського митця Юлія Сташка. У ньому представлено роботи художника, творчість якого стала яскравою сторінкою в графічному мистецтві Закарпаття другої половини ХХ ст.

У грудні на Закарпатті вийшла друком збірка спогадів Семена Панька „Вибрані твори. Коли засвічувалися віщі вогні”. Книга побачила світ коштом обласного бюджету у рамках Програми підтримки творів місцевих авторів, популяризації закарпатської книги та сприяння книгорозповсюдженню.

Поетичні твори письменниці Тетяни Грицан-Чонки з Красної, Тячівського району увійшли до посібника „Сучасна література рідного краю” серії „Шкільна бібліотека” для учнів 5-7 класів закладів загальної середньої освіти. Він охоплює навчальний матеріал, передбачений навчальною програмою в шкільному курсі української літератури, для обов’язкового/додаткового читання. Так, до підрозділу „Закарпатська область”, окрім творів Тетяни Грицан-Чонки, увійшли творчі доробки Олександра Гавроша, Михайла Рошка, Лідії Повх та Юрія Шипа.

У грудні викладач УжНУ Віктор Мотрук удостоєний трьох відзнак за перекладницьку діяльність. Доцент кафедри полікультурної освіти та перекладу отримав аж три відзнаки за плідну роботу на перекладницькій ниві: був нагороджений орденом Августина Волошина, став лауреатом Всеукраїнської премії „Мистецтво перекладу” ім. Миколи Лукаша за переклади французької літератури, а також удостоєний Подяки голови Закарпатської ОДА за багаторічну перекладацьку та освітянську працю.

У грудні до короткого списку претендентів на Шевченківську премію увійшла уродженка Ужгорода Оксана Луцишина за роман „Іван і Феба”. Дія роману розгортається в Ужгороді останні роки радянської влади й у перші роки української Незалежності.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

1 грудня в Ужгороді, у музеї народної архітектури та побуту, відкрилась персональна виставка робіт ужгородського художника Тараса Табаки.

3 грудня в Ужгороді, в обласному музеї народної архітектури та побуту, художник Тарас Табака презентував персональну виставку „Наодинці”. Художник присвятив її друзям та приурочив до свого 55-річчя. Всі представлені картини нові.

9 грудня в Ужгороді, у атріумі обласної державної адміністрації, відкрилась тематична виставка „Річ у Тім”. На фотокартинах зображені предмети, які у реальному житті використовували як знаряддя домашнього насильства. Виставка відбулась у рамках акції „16 днів проти насильства”.

11 грудня в Ужгородському замку відбулась презентація ретроспективної виставки „Невагомість замкової гори” – художника Романа Пилипа. Автор представив роботи написані протягом останніх 20-ти років творчості.

 11 грудня в Ужгороді відзначили Міжнародний день гір, за ініціативи громадського об'єднання „Культурна платформа Закарпаття”. Цього року темою заходу стала культурна спадщина на території українських Карпат. Захід відбувся у форматі онлайн-трансляції у мистецькому центрі  „Галерея Ілько”. Відбулась презентація першої робочої моделі VR-галереї, цифрової складової першого культурного маршруту України „Шлях закарпатського живопису”. Створений контент містить відео 360 з полонини Руни, полонини Боржави (найдовшої полонини Закарпаття), гори Петрос. У VR-відео інтегровано картини пейзажного живопису, на яких зображено вищезазначені полонини і гору Петрос.

12 грудня в галереї „Ужгород”  відбулось офіційне відкриття виставки з нагоди 75-річчя відомого закарпатського скульптора-монументаліста, лауреата обласної премії імені Й. Бокшая та А. Ерделі, члена Національної спілки художників України Василя Олашина.

14 грудня у Мукачеві учасники соціальної майстерні міста виготовляли декоративні різдвяні віночки. Декоративними гілочками, шишками та іграшками прикрашали завчасно підготовлену основу. Віночки виготовляли разом з батьками та друзями, а ще з благодійною метою – всі гроші спрямували на допомогу людям з інвалідністю та розвиток соціальної майстерні. Соціальна майстерня функціонує вже три роки, творчістю тут займається 53 вихованці.

15 грудня у місті Берегово, у приміщенні Генерального консульства Угорщини, відкрилася виставка молодих закарпатських митців. Експоновані роботи, які були відібрані професійним журі із творів, поданих на конкурс, оголошений дипломатичною установою. На виставці представили картини, намальовані олією та акрилом, графіку, фотографії, візерунки та оздоблену вишивкою сукню. Художниця з Дубового Яна Мегей була відзначена призом Фонду ім. Й.Бокшая.

15 грудня в Ужгороді, в етнографічному музеї, заслужений майстер народної творчості України Наталія Стегура та методист Олена Ваш провели майстер-клас із виготовлення новорічних прикрас із соленого тіста. У майстер-класі взяли участь учні 5–А класу Ужгородської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів імені Василя Ґренджі-Донського (класний керівник Ілона Матьола).

 17 грудня в Ужгороді, в музеї народної архітектури та побуту, відбулась демонстрація фільмів „Новоселицька сливовиця” та „Боронявська шархань”. Присутні мали нагоду ознайомитися з давньою технологією виготовлення напою, якої дотримувалися чи не в кожному селі Закарпаття. Вони також почули розповідь про унікальний слов’янський звичай на Святвечір, за допомогою якого юнак сповіщав родині майбутньої нареченої про свій намір одружитися/

19 грудня в Мукачеві, в кав’ярні „Молоко”, відбувся благодійний майстер-клас з виготовлення святкових кружечок. Організаторами заходу виступили Ілона Лендєл та секретар Мукачівської міської ради Яна Чубирко. На майстер-класі учасники виготовляли солодкі святкові кружечки. Кошти виручені під час акції направили на закупівлю матеріалу для будівництва тимчасових будиночків, де безпритульні кішки й собаки зможуть прихиститись взимку.

19 грудня Спілка фотохудожників Закарпаття оголосила результати фотоконкурсу „Замки Карпатського регіону”, який організований за фінансової підтримки Українського культурного фонду. На розгляд журі було представлено 230 фотографій  42-х авторів із  України, Словаччини, Польщі, Румунії, Угорщини, Чехії та Австрії. Нагороди отримали 20  переможців у трьох номінаціях. Конкурсні світини із зображеннями замків та замкових руїн підтверджують успішність акції, яка крім попуяризації та розвитку фотомистецтва  втілює Програму збереження історичної та архітектурної спадщини Карпатського регіону. За результатами фотоконкурсу „Замки Карпатського регіону” до 31.12.2020 р. демонструється фотовиставка із показом фотографій в електронному вигляді (слайд-шоу) на сайті Спілки фотохудожників Закарпаття: www.fotokarpat.com.ua.

21 грудня в Ужгороді, в обласному художньому музеї ім. Йосипа Бокшая товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва ім. Імре Ревеса відкрило свою ювілейну, 30-у виставку під назвою „Зима”, у якій взяли участь художники зі всієї області. Під час урочистого відкриття, була передана премія, заснована Товариством ім. Імре Ревеса спільно з Генеральним консульством Угорщини у м. Ужгород та Товариством угорської культури Закарпаття. Цього року премію присудили одному з засновників товариства угорських митців Івану Амбрушу. У категорії меценатів нагороду отримав поет Фабіан Ласло Варі. Стипендію від товариства письменників отримав художник з села Петерфолво Чаба Кутоші. У виставці під назвою „Зима”.

21 грудня у Мукачеві, у рамках програми „В очікуванні відкриття” угорського дому ім. Міхая Мункачі представили дебютні роботи митців „Об’єднання за мистецтво та культуру Карпат”. На виставці можна побачити роботи членів новоствореного об’єднання.

21 грудня в Ужгородській гімназії №16  відбувся майстер-клас із гончарства або арт-терапія для дітей з особливими освітніми потребами. Майстерню „Чарівний глечик” відвідали учні початкових класів, де організовано інклюзивне навчання: НВК „Ялинка”,  „Веселка”, „Гармонія”, школи №№ 2, 6, 15.

У грудні у Мукачеві, у замку Паланок, відкрили резиденцію Святого Миколая. Дітки мали змогу розказати свої побажання, написати листа та сфотографуватися.

У грудні художниця Надія Попович-Черевко – лауреат міжнародного багатожанрового онлайн-конкурсу „Jiskra 2020” отримала диплом І ступеня та грант за участь у конкурсі. Україну представляли 23 учасники-художники, серед яких викладач Дубівської ДШМ Надія Попович-Черевко. Мисткиня була єдиною представницею-художницею від Закарпаття. На розгляд журі представила дві роботи. Так, на актуальну тему –  живопис „Сьогодення” та „Стара яблунька – плоди мудрості” – про збереження традиційних етнічних  та культурних цінностей  предків минулого в молоді. Роботи нашої мисткині гідно оцінило журі.

У грудні у селі Вільхівці на Закарпатті почали реставрацію синагоги, спорудженої орієнтовно в 1705 році. Після реставрації синагогу перетворять в музей.

У грудні Ужгородський скансен відтворив весільні традиції долинян Закарпаття у календарі на 2021 рік. З 2017 р. виходить щорічне видання „Музейний календар”, щоб на його сторінках популяризувати різні фондові колекції музею та народну культуру Закарпаття. Цьогоріч темою музейного календаря стала найяскравіша частина родинної обрядовості нашого краю – закарпатське весілля. Кожен місяць календаря – це окремий фрагмент весілля. На сторінках календаря показали ключові етапи та елементи весільної обрядовості: зрізування барвінку, плетіння вінків, танець нареченого з мамою, викуп нареченої, благословіння батьками, придане нареченої, вінчання, весільна хода, закручування в покровець, гуляння, пов’язування хустки, танець молодої.

У грудні в Ужгороді, колекція Закарпатського обласного краєзнавчого музею поповнилася рідкісним експонатом. Мова йде про Тарагот – старовинний духовий інструмент, унікальність якого полягає у тому, що виготовлявся він ексклюзивно на теренах історичної Угорщини, до складу якої в ті часи належало і Закарпаття. Інструмент є надзвичайно рідкісним, має специфічне звучання і тому високо цінується у всьому світі. Примітно, що експонат був наданий музею родиною Панових в рамках реалізації приватної ініціативи по відродженню Замкової Гори в Ужгороді.

У грудні у Мукачеві розпочали реставрацію „Палаца Ракоці”.„Палац Ракоці” з історичною назвою „Білий дім” в Мукачеві планують зробити туристичною родзинкою. Двоповерховій будівлі понад три століття, попри це будинок у чудовому стані, а всередині досі зберігся інтер'єр минулих часів: хрестові заводи, старовинні інтер’єри з ліпниною, камін, люстри. Будинок планують реставрувати і облаштувати там музей родини Ракоці та експозицію для прийому поважних гостей.

У грудні у Стокгольмі, перед посольством Угорщини встановили роботу митця із Закарпаття  – мініскульптуру Альфреда Нобеля. Спільну ініціативу скульптора Михайла Колодка та посольства Угорщини у Стокгольмі реалізували з нагоди 100-річчя встановлення угорсько-шведських дипломатичних відносин та 120-ї річниці вручення перших Нобелівських премій. Мініскульптура розташована на огорожі посольства Угорщини, неподалік від парку Нобеля та вулиці Нобеля в дипломатичному районі Стокгольма.

КІНОМИСТЕЦТВО

11 грудня у соцмережі був представлений новий короткометражний фільм „Блузка”, що знімали і презентували у Берегові.  Бажаючі могли подивитися прем’єру фільму онлайн на офіційній сторінці Закарпатського угорського Фонду (KMFA) у Facebook. Стрічка знімалася у різних місцях та локаціях в Берегові. Головних героїв зіграли актори Закарпатського угорського драматичного театру Ілдіко Береш та Віктор Івашковіч, а роль маленької героїні виконала школярка Беата Бонкало. Автор та режисер фільму Ріта Бунда повідомила, що стрічку приурочили до цьогорічного Року угорських дітей, які живуть за кордоном. Трейлер фільму можна переглянути на сторінці в YouTube.

У грудні школярі, які стали переможцями в конкурсі „Дестинація Ужгород” проєкту „Промоція та збереження культурної спадщини в Кросно та Ужгороді” за програмою Транскордонного співробітництва Польща–Білорусь–Україна 2014–2020, таки отримають свій головний приз – навчання кіномайстерності, майстер-класи, зокрема й у Польщі, міжнародний кінофорум. Проєкт, повноцінну реалізацію якого обмежили карантинні заходи, не завершується, його продовжили, але з паузою, аби вже навесні, найімовірніше у квітні, юні ужгородські кіномитці змогли повчитися режисурі, анімації, написанню сценаріїв, роботі і програмним забезпеченням для відеомонтажу тощо. Планується також реалізувати створення фінального, на основі кращих дитячих робіт, промоційного фільму про обласний центр Закарпаття. Майстер-класи проводитимуть, зокрема, відомі режисери театру, успішні блогери, сценаристи кіно, краєзнавці. Переможців конкурсу „Дестинація Ужгород”, а їх 10, сьогодні привітали і відзначили невеликими призами. Серед школярів є художники, відеографи, мультиплікатори, зокрема хлопець, який для цього працює з пластиліном, фотографи, журналістка, діти, які знімають стендапи.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

4 грудня студентка Ужгородського інституту культури і мистецтв Яна Голінка отримала Гран-Прі та 1 місце у номінації „Естрадний вокал” одразу на двох конкурсах – Всеукраїнському фестивалі-конкурсі дитячої та юнацької творчості „Пектораль талантів” та Міжнародному фестивалі-конкурсі „Pectoral of talents”.

15 грудня у м. Києві, фортепіанний дует з Ужгорода у складі Кашубович Христини та Щомака Івана (клас викладача Мельохіна Ю. В.) здобув 1 премію Міжнародного Фестивалю-конкурсу мистецтв „Soloviov Art”.

17 грудня на Закарпатті, на території комплексу „Деренівська купіль”, пройшов 9-й Форум розвитку громадянського суспільства „Імунітет до ілюзій”. Форум став найбільшою платформою для міжсекторального діалогу, обміну досвідом та навчання, зібравши понад 2000 представників громадянського суспільства, органів влади, медіа, бізнесу та міжнародних партнерів. Тема „Громадянське суспільство Закарпаття: погляд із середини та ззовні” викликала жваву дискусію серед експертів.

18 грудня в Ужгород,  до обласної державної адміністрації закарпатські пластуни принесли Вифлеємський вогонь миру. Вони його отримали від словацьких колег. Щороку напередодні новорічно-рідзвяних свят ужгородські пластуни передають Вифлеємський вогонь миру закарпатцям.

19 грудня в Ужгороді відбувся вже традиційний благодійний забіг до дня Святого Миколая „Пробіжи – допоможи”. Цього року учасники забігу бігли, аби допомогти дівчині з Ужгорода – Анастасії Кузьо.

19 грудня в Ужгороді відбувся Парад миколайчиків. Такий захід проводиться 24-й рік поспіль до дня святого Миколая. Учасники пройшли вулицями міста, роздавали солодощі і водили хороводи. Цього року миколайчики співали також із вуличними музикантами.

19 грудня у Виноградові благодійний фонд „Виноградів” та фітнес-центр „Дарт” приєдналися до міжнародного флешмобу „Jerusalema Dance Challenge”. Об'єднавшись в єдиному танцювальному ритмі, мешканці Виноградова висловили солідарність з тими, хто пережив труднощі у 2020 році через пандемію коронавірусу та закликали до єдннання і допомогти один одному.

21 грудня у Берегові експерти Книги рекордів України зробили перерахунок колекції сувенірних дзвіночків берегівчанина Олександра Романа і вручили йому відповідний сертифікат рекорду України. Як повідомила керівник національного реєстру України Лана Вєтрова, всього Олександром було зібрано 3012 дзвіночків.

27 грудня на Тячівщині, у с. Буштино відбувся благодійний концерт щедрівок та колядок.

У грудні юна мукачівська вокалістка Анна-Ревека Ловска, учениця Мукачівської дитячої школи  мистецтв стала лауреаткою I премії Міжнародного онлайн-фестивалю „Золоті промені талантів”.

У грудні відомий український телеведучий Євген Синельников відзняв програму про Закарпаття та його родзинки. Була показана краса трьох водоспадів – Гуркало, Водопал і Шипіт, показані унікальні дерева. Ведучий показав як правильно приймати СПА в Карпатах і де це краще робити.  Відзняли також Замок Шенборнів, Синевир та водоспад Шипіт.

У грудні неймовірні краєвиди села Негровець на Міжгірщині показали з висоти польоту дрона. Відео польоту опубліковане на Ютюб каналі  „Закарпаття з висоти”. Маршрут розроблений Національним природним парком „Синевир” та розташований на території Негровецького природоохоронного науково-дослідного відділення. Тут можна побачити вражаючі краєвиди сіл Синевир і Негровець, гори Кам'янка, Пішконя і Негровець.

У грудні в Ужгороді, на пішохідній частині площі Петефі, відкрився Різдвяний ярмарок. Розміcтили 12 дерев’яних будиночків для торгівлі. Для дотримання правил карантину розставили їх за шаховим порядком. Товари представили винороби Закарпаття, пропонували також мед, сири та сувеніри. Також на ярмарку можна було купити пряники та інші домашні смаколики.

У грудні культурним діячем року на Закарпатті стала  директор Ужгородського інституту культури і мистецтв Наталія Шетеля.

У грудні Закарпаття долучилося до міжнародного туристичного проекту з промоції культурної спадщини. Закарпаття має великі можливості та ресурси для розвитку туристичного потенціалу, зокрема що стосується ремісництва та гастрономії. Основна мета проекту – розвивати транскордонну співпрацю в регіоні, просуваючи ремесла та гастрономічну культуру, як невід’ємну складову спадщини Карпатського єврорегіону. Таким чином наближаючи місцеві спільноти та усуваючи межі між членами ЄС Угорщиною та Румунією та її сусідом, Україною. Результатами проекту буде одне антропологічне дослідження, яке дозволить виділити схожість, пов’язану з ремеслами та гастрономією регіонів-партнерів. Планується розробка тематичного прикордонного туристичного маршруту ремісництва і гастрономії, також планується проведення міжнародного фестивалю ремісництва та гастрономії. Це новий міжнародний туристичний продукт, який пов’яже кулінарів і ремісників, а також заклади громадського харчування, які пропагують традиційну локальну кухню у єдину мережу Карпатського Єврорегіону.

У грудні у центрі Тячева розмістили креативне фотопанно у вигляді колажу з 4500 світлин тячівців та моментів загальноміських подій, починаючи з 2017 року, історичних фотознімків тощо. Його ширина складає 15 метрів, а висота – 2,5 м. Також на фотопанно можна побачити напис „Це мій Тячів. Street young center”. Дизайн проєкту розробив тячівець Андрій Бісько.

У грудні на Закарпатті стартував щорічний благодійний аукціон „Купи зустріч — подаруй дитині свято”. Акція покликана через аукціон зустрічей зібрати кошти та скерувати їх на придбання подарунків для дітей-сиріт.

 

 

 

 

 


 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день