Комунальний заклад

"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"

Закарпатської обласної ради
UA EN 

   >     > 

Хроніка культурного життя

2016 - квітень

За значний особистий внесок у соціально-економічний, науково-технічний і культурно-освітній розвиток Української держави, зразкове виконання службового обов’язку та багаторічну сумлінну працю відповідно до Указу Президента України від 4 березня 2016 року № 80/2016 присвоєно почесне звання: „Заслужений працівник культури України” Тетяні Теличко – викладачці Ужгородського державного музичного училища імені Д.Задора та нагороджено орденом княгині Ольги ІІІ ступеня.

20 квітня у селі Білки Іршавського району відбулося урочисте відкриття пам’ятного знаку жертвам Голокосту. Проект був реалізований громадською організацією „Паннонія” за підтримки Уряду Угорщини. У відкритті пам’ятного знаку участь взяли: з угорської сторони – Держсекретар управління Прем’єр-міністра з питань європейських справ, член президентської трійки Міжнародного альянсу зі вшанування пам’яті жертв голокосту Токач Саболч, уповноважений Уряду Угорщини з питань координації співпраці та гармонійного розвитку Саболч-Сатмар-Берег області та Закарпаття д-р Грежа Іштван, а також Генеральні консули у м. Ужгород та м. Берегово – Йожеф Бугайла та Ендре Саліпскі.

22 квітня в Румунії у с. Мікула повіту Сату-Маре відбувся українсько-румунський День добросусідства. На його святкуванні виступив естрадно-духовий оркестр Закарпатської філармонії.

ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ

1 квітня в Ужгороді в обласному музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбулася мистецька акція „Фіглі по–ужгородськи”. Концерт, поєднаний з розвагами – іграми, конкурсами, танцями. На сцені виступили колективи „Кантус”, „Бліц”, „Ужанка” та „Гудацька тайстра”.

2 квітня в Ужгороді у обласному державному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся ювілейний концерт народного танцювального ансамблю „Писанка” міського центру дозвілля, з нагоди 25-річчя колективу.

3-20 квітня в Ужгороді в обласній філармонії проходив фестиваль „Музика без кордонів”. У рамках фестивалю глядачам було представлено сім різнопланових програм: від сольного академічного співу до вокально-хорового жанру, від духовної музики до фольклору, джазу та вестерну, від українського бароко до світової оперної класики.

8 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбулися урочисті заходи та святковий концерт, присвячені Міжнародному Дню ромів. Представники народності і гості зібралися в центрі міста, пройшли урочистим маршем вулицями Ужгорода, потім з пішохідного моста опустили на річку Уж вінки зі свічками.

14 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі ім. братів Шерегіїв відбувся концерт Національного академічного гуцульського ансамблю пісні і танцю „Гуцулія”.

14 квітня в Ужгородському коледжі культури і мистецтв відбувся концерт народного фольклорного ансамблю народних інструментів. Керівник – Валентина Вігула.

14 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт „Українські акварелі”.

16 квітня в Ужгороді в атріумі будівлі Закарпатської обласної державної адміністрації відбулась унікальна музична подія: кількасотній слухацькій аудиторії академічний камерний хор „Кантус” представив духовну перлину з доробку видатного закарпатського композитора Іштвана Мартона.

19 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся ювілейний, п'ятий за ліком „Вечір пісні” за участі молодих артистів Ужгородського коледжу культури і мистецтв. Концерт приурочений до 70-річчя створення військомату.

19 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся спільний проект симфонічного оркестру Закарпатської обласної філармонії та аргентинського диригента Раміро Аріста. Наші музиканти під орудою закордонного гостя представили програму „VIVA LATINA” – суцільне свято латиноамериканської музики з Іспанії, Аргентини, Перу, Бразилії, Колумбії.

22 квітня в Мукачево в обласному театрі драми та комедії відбувся вечір пам’яті композитора-пісняра Михайла Герца „Спинилась мить… А пісня вічна”.

23 квітня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся феєричний гала-концерт учасників всеукраїнського відкритого дитячо-юнацького хорового фестивалю-конкурсу „Голоси Яскравої Країни”.

23 квітня у Виноградові в дитячій школі мистецтв імені Бели Бартока відбувся ювілейний концерт, присвячений 70-річчю закладу. Гостями концерту були: консул генерального консульства Угорщини в Ужгороді, представники районної та міської влади, депутати, колишні викладачі школи, випускники.

24 квітня у Виноградівському костелі монастиря Францисканців, відбувся благодійний концерт камерного оркестру Закарпатського народного академічного хору.

24 квітня в Ужгороді в обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся творчий проект акторів – відкриття „Малої сцени” виставою „Спадкоємець” за п’єсою французького драматурга Лео Манна.

В квітні обласна філармонія започаткувала новий проект „Філармонія туристична”. Відтепер у робочі дні з 10.00 до 16.00, а щосуботи та щонеділі з 12.00 до 15.00 двері колишньої синагоги будуть відчиненими для всіх охочих – містян і гостей Ужгорода, окремих відвідувачів і туристичних груп. Більше того, у вихідні тут звучатиме орган: музику цього величного інструменту даруватимуть слухачам молоді ужгородські виконавці, лауреати міжнародних конкурсів, в тому числі солістка Закарпатської обласної філармонії Катерина Гажо.

БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ

4-6 квітня до різних районів області навідався культурно-просвітницький проект „Закарпатські діалоги”. Знані українські письменники зустрілись із краянами. Міністерство культури України разом з ГО „Книжковий простір” в рамках проекту провели і завершили регіональний літературний конкурс „Закарпатські горизонти”. Були визначені переможці конкурсу.

6 квітня в рамках проекту „Все Закарпаття читає дітям” в Тячівській районній бібліотеці для дітей відбулася зустріч дитячої поетеси, поета-пісняра, прозаїка та драматурга, авторки 10 книг, які видані у видавництві „Карпати” Ю.Ю.Драгун з учнями 4 класів ЗОШ І-ІІІ ст. № 1 ім.В. Гренджі-Донського .

7 квітня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася творча зустріч із відомим фольклористом-науковцем літературознавцем, етнографом, мистецтвознавцем, провідним методистом Обласного організаційно-методичного центру культури Іваном Хлантою.

11 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація книги нової збірки під назвою „Щасливі голі люди” івано-франківської письменниці Катерини Бабкіної. Супроводжував колегу президент Міжнародної літературної корпорації Meridian Czernowitz Святослав Померанцев.

11 квітня в Ужгороді в Природничо-гуманітарному коледжі УжНУ, в рамках соціокультурного проекту „Все Закарпаття читає дітям” відбулась зустріч письменниці Галина Рис із студентською молоддю.

13 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка стартував новий проект з популяризації читання „Бібліотечні ґарадичі”. Гостем першого тому-випуску став фронтмен відомого закарпатського гурту „Триставісім” – Павло Генов.

13 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відділом „Вікно в Америку” був оголошений книжковий флешмоб – D.E.A.R. ДЕНЬ. D.E.A.R. означає Drop Everything and Read („кинути все і читати”) – національне свято читання в США....

14 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбувся літературно-мистецький коктейль „зі смаком шпинату” – тернопільської письменниці Ірини Мацко, яка презентувала свою збірку „Шпинат для мізків”, а майстриня першої професійної студії пісочної анімації Оксана Мергут продемонструвала пісочну анімацію за шпинатними творами авторки.

14 квітня в Ужгородській центральній міській бібліотеці спільно з Обласним організаційно-методичним центром культури була проведена презентація збірника казок фольклориста Івана Хланти „Казки та легенди з-під Хустського замку”.

15 квітня в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція з нагоди виходу нової книжки Сергія Федаки „Історія Закарпаття у датах і подіях”. Це найбільш компактна версія крайової історії у повному її обсязі – перша подібна у місцевій історіографії.

15 квітня в Ужгороді в обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбулася презентація нової книги „Моя ти доле чорнобрива…” поетеси з Міжгірщини, члена Національної спілки журналістів України, дипломанта першого ступеня VІІІ, Х та ХІІІ Бойківських літературно-краєзнавчих конкурсів імені Мирона Утриска Віри Фесенко.

18 квітня в Берегові в організації Берегівської районної централізованої бібліотечної системи до Дня угорської поезії у великій залі Європейського Дому був проведений районний конкурс декламування віршів для юнацтва „Лети поезіє, звучи поезіє, окремо до кожного …”.

19 квітня в Мукачево в центральній міській бібліотеці ім. О. Духновича відбувся Конгрес літераторів, на який приїхали до Мукачівської бібліотеки як з різних областей України. так і з близького й далекого зарубіжжя.

20 квітня в Ужгороді в обласній універсальній бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася зустріч із письменником, журналістом, громадським діячем, головним редактором сумської газети „Панорама” Євгеном Положієм. Гість презентував прозову книжку №1 2015 року в Україні – „Іловайськ”.

20 квітня в Ужгородській центральній міській бібліотеці в рамках роботи клубу „Арт-Панорама” відкрилася експозиція творів різьбяра Віталія Кінча „Воскресіння Христове”.

20 квітня в Ужгороді у Карпатському університеті ім. Августина Волошина відбулася творча зустріч з відомим ученим, фольклористом, літературознавцем, бібліографом Іваном Хлантою з нагоди його 75-річчя.

21 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась зустріч з письменниками із Івано-Франківщини. Вони роповіли про літературний процес на своїй малій батьківщині та представили свої книжки. Серед гостей були: Євген Баран, Марія Микицей, Любомир Стринаглюк, Світлана Бреславська-Кемінь.

21 квітня в Ужгороді обласній бібліотеці для дітей та юнацтва відбувся третій (обласний) етап Всеукраїнського конкурсу дитячого читання „Книгоманія-2016”.

22 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулася творча зустріч з письменником, журналістом Вікторією Андрусів. Організатор акції – літературний клуб „Читаємо разом”.

25 квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбувся літературний вечір „Місток між Карпатами і Татрами”, з нагоди 15-річчя випуску збірників „Між Карпатами і Татрами” (засновник – Тетяна Ліхтей). Найновіший 25-й випуск збірника презентує українською поезію шести знакових словацьких митців у перекладі Шевченківського лауреата Дмитра Креміня, а також лірику самого Дмитра Дмитровича в словацькому баченні Валерії Юричкової.

28-го квітня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці імені Ф. Потушняка відбулося чергове засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Свою творчість і бачення світу презентувала студентка-другокурсниця філологічного факультету Наталія Кузьмак.

В квітні у Києві у видавництві „Академія” вийшла нова книжка закарпатського письменника Дмитра Кешелі „Родаки”.

ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА

Згідно з Наказом Міністерства освіти і науки України №424 від 13.04.2016 р. прийнято рішення перейменувати Закарпатський художній інститут в Закарпатську академію мистецтв.

1 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка робіт „INFORMEL” провідного творця сучасного мистецтва в краї, заслуженого художника України Владислава Габди, присвячена 55-річчю митця.

4 квітня в Ужгороді в галереї „Диптих” відбулось відкриття виставки 71-річного ужгородського митця Андрія Куруца.

5 квітня в Ужгороді, в арт-кафе „Voto” відбулась презентація виставки текстилю Віктора та Олени Дерди. Експозиція налічувала 12 картин, виконаних в авторській техніці текстильного колажу.

8 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулося відкриття виставки робіт ужгородського художника Артура Тиводара „Яблучний Спас”.

8 квітня в Берегові у приміщенні „Берегівської спілки учасників АТО України” відбулося відкриття фотовиставки, присвяченої 128-й штурмовій гірсько-піхотній бригаді, яка брала безпосередню участь у боях за Дебальцеве. На виставці були, зокрема, представлені любительські світлини про життя українських військових на лінії вогню.

10 квітня в Ужгороді в „Школі писанкарства” (вул.Ольбрахта,3, кав'ярня „Під замком”) відбувся четвертий майстер-клас у рамках підготовки до прийдешнього Великодня силами майстринь креативного проекту „Тепло рук”. Цього разу відвідувачів познайомили з символікою та способами використання одного з найдавніших великодніх орнаментів – восьмикутної зірки.

15 квітня у селі Кострино Великоберезнянського району відкрився міжнародний художній пленер. Участь у ньому взяли художники зі Словаччини, Польщі, Угорщини та України.

15 квітня в Ужгороді в художній галереї „Ужгород” відкрилася персональна виставка художніх творів Габора Гомокі.

15 квітня в Угорщині в Будапешті у Центрі української культури відбулося відкриття художньої виставки колишнього ужгородця Йосипа Вассера. У програмі, присвяченій Дню пам’яті жертв Голокосту, взяли участь також ансамбль „Українські мелодії” та актор Роберт Гараї.

17 квітня в Ужгороді на занятті „Школи писанкарства” відбувся майстер-клас з виготовлення Великодніх підвісок для прикрашання оселі. Також вчили писати писанки під назвою „40 клинців”.

19 квітня в Ужгороді у художньому музеї ім. Й. Бокшая відбулось відкриття виставки полотен закарпатського митця, заслуженого художника України, лауреата обласної премії А.Ерделі та Й.Бокшая Антона Шепи „In memoriam”.

19 квітня в Кошицях у мистецькому центрі „Културпарк” відкрили міжнародну документальну фотовиставку „Війна за мир”. Саме з виставки і розпочалися „Дні України в Кошицях — 2016”.

19 квітня в Будапешті у галереї „Forras” відбулось відкриття персональної виставки мукачівця, народного художника України, почесного члена Академії мистецтв України Золтана Мички.

20 квітня в Ужгороді в художньому інституті ім. А. Ерделі відбувся майстер-клас з розписування писанок. Присутнім показали різні методики прикрашання великодніх яєць.

22 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбулось відкриття виставки-конкурсу „Світ писанки”. Свої роботи представили 25 писанкарів – як аматорів, котрі підтримують давні родинні звичаї, так і визнаних майстрів, які зуміли виробити власний почерк у цьому мистецтві.

22 квітня в Ужгороді в арт-центрі „Галерея Ілько” відбулося відкриття виставки „Процесс. Новітній реалізм в образотворчому мистецтві Закарпаття”.

23 квітня в Ужгороді на площі Народній відбувся обласний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”. На площі встановили близько півсотні деревцят із символами Великродня.

23 квітня у Виноградові у галереї „Імпасто” відкрилася фотовиставка спілки фотохудожників Закарпаття „Розписи древніх храмів”.

23 квітня в Угорщині в Будапешті відкрилася перша виставка закарпатських художників – понад тридцять майстрів представили свої роботи. Пізніше твори мистецтва поїдуть галереями країни.

23 квітня у замку Сент-Міклош в с. Чинадієво Мукачівського району відбулося відкрите заняття археологічних гуртків Закарпатського центру туризму на тему „Міфологія та релігія кельтів”.

25 квітня в Ужгороді у внутрішньому дворику обласного художнього музею ім. Й.Бокшая відбулась благодійна виставка-продаж картин відомих художників краю під музику при свічках в рамках камерного концерту класичної музики „Музика весни”.

25 квітня в Мукачево презентували солодку виставку пасхальних атрибутів з шоколаду. На виставці представили близько півтори сотні витворів: від мініатюрних писаночок до 20-ти кілограмових яєць-велетнів. Всі вироби зроблені вручну з чистого бельгійського та іспанського шоколаду, якого знадобилось більше 100 кілограмів. Над їх створенням працювали п’ять майстрів.

27 квітня в Ужгороді в обласному музеї народної архітектури та побуту відбувся майстер-клас „Чарівний світ писанки”, який організували управління культури облдержадміністрації спільно зі службою у справах дітей Закарпатської ОДА.

27 квітня в Ужгороді в обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая відкрилася персональна ювілейна виставка ужгородської художниці Надії Дідик.

27 квітня в Ужгороді в Падіюні відкрилася виставка незвичайних світлин. На виставці показали роботи митців, які хочуть зробити революцію у мистецтві фотографії, вийти за межі прийнятих канонів „Фото.Арт. Революція”.

27 квітня у галереї „Ужгород” відкрилася традиційна Великодня виставка творів закарпатських митців.

29 квітня в Ужгороді у Галереї „ILKO” відбулася презентація Культурної платформи „Ізоляція”.

29 квітня у Тячівській картинній галереї ім. Ш.Голлоші відбулося урочисте відкриття районної Великодньої виставки „Писанка-мальованка”.

В квітні на Міжгірщині тривав традиційний весняний пленер „На околицях Синевира”. У складі учасників живопису під відкритим небом творили як приїжджі майстри пензля, так і місцеві – члени громадського об’єднання спілки художників „Карпатські кольори”.

ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ

13 квітня в Ужгороді пройшов VI обласний конкурс хорового мистецтва.

14-15 квітня у Рахові відбувся другий районний фестиваль-конкурс „Воскресни, писанко!”.

15-30 квітня в Ужгороді відбувся традиційний „Сакура фест”.

17 квітня в Мукачеві в центрі міста на площі Кирила та Мефодія відбулося традиційне родинне свято „Писанковий рай”.

20 квітня Обласний організаційно-методичний центр культури організував і провів на базі Ужгородського коледжу культури і мистецтв обласний семінар-практикум для керівників аматорських хореографічних колективів народного танцю та фольклорних колективів, методистів із хореографічного жанру районних та міських методичних центрів.

22-24 квітня в Ужгороді відбувся ІІ Всеукраїнський відкритий хоровий фестиваль-конкурс „Голоси Яскравої Країни”, учасниками якого стали 20 хорових колективів зі всієї України.

23 квітня в Ужгороді на пл. Народній відбулось урочисте відкриття благодійного фестивалю „Воскресни, писанко”! На площі встановили близько півсотні деревцят із символами Великодня.

23 квітня-15 травня у Хусті проходив Великодній ярмарок. Протягом трьох тижнів у стилізованих дерев’яних будиночках можна було взяти участь у різних майстер-класах та придбати унікальні предмети, продукцію, а також поласувати традиційною закарпатською кухнею.

23 квітня в Ужгороді, у спорткомплексі „Карпати” на базі готельно-ресторанного комплексу „Золота гора” стартували 14-ті міжнародні змагання зі спортивного танцю „Uzhgorod Open-2016”. Протягом двох днів участь у змаганнях взяли 964 пари з восьми країн світу та з різних областей України.

23 квітня в Берегові відбувся День культури румунських угорців чанґо з танцями, співами та дегустацією вин молдовських чанґо.

27 квітня в Іршаві відбувся фестиваль писанкарства „Писанка рідної Іршавщини”.

28 квітня у Тячеві на площі Поштовій відбулося святкове дійство „Диво-писанка”. Під час свята було встановлено двометрову писанку, яку цьогоріч розмалювали різнокольоровими фарбами вихованці соціального центру „Парасолька”.

 

 

 

 

 

 

Новини

2024-03-19

21 березня виповнюється 95 років з дня народження відомого українського письменника, Героя України, лауреата лтературних премій, багаторічного голови Національної Спілки письменників України та головного редактора журналу "Дніпро", депутата Верховної Ради УРСР 11-го скликання Юрія Мушкетика. З цієї нагоди пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Життя – це ярмарок, і світ – це також ярмарок, і вічний торг із Долею".

2024-03-18

Шановні користувачі, для нові надходження до Відділу краєзнавства.

2024-03-14

Шановні користувачі, для вас нові надходження до Відділу зберігання бібліотечних фондів.

 
footer-logo

"Фокстрот", ліхтар, колись була аптека...
Аж раптом - дві сосни. Бібліотека.

Відділ документів іноземними мовами:

Пн.-Пт.-з 09-19 год Нд.- з 10 до 17 год.
Вихідний день субота. Останній вівторок кожного місяця - санітарний день