Комунальний заклад
"Закарпатська обласна універсальна наукова бібліотека
ім. Ф. Потушняка"
Закарпатської обласної ради
Хроніка культурного життя
2017 - жовтень
ТЕАТРАЛЬНО-КОНЦЕРТНЕ ЖИТТЯ
1 жовтня в Ужгороді, у Міжнародний день музики, у обласній філармонії у супроводі естрадно-духового оркестру свою сольну програму представила Агнеса Бачинська-Марошан (флейта).
1-4 жовтня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” пройшов ХVІ-й міжнародний фестиваль театрів ляльок „Інтерлялька – 2017”.
5 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбулась сольна програма „Ой беру я ягудки” одної з найяскравіших виконавиць нашого краю Яни Садварій.
8 жовтня в Ужгороді у культурно-історичному центрі „Совине гніздо” відбувся концерт „Шлях мандрівної лютні”. У програмі – твори Високого Відродження та Бароко (Іштван Коня, ренесансна та барокова лютня, Угорщина).
8 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії, у рамках проекту „Музика вихідного дня” відбувся концерт камерно-інструментального ансамблю „Угорські мелодії”.
8 жовтня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава за мотивами казки Шарля Перро „Спляча красуня” для дітей дошкільного та шкільного віку.
8 жовтня у Мукачівському драматичному театрі відбулась вистава за відомим твором Івана Франка „Украдене щастя”.
10 жовтня в Ужгороді в академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв відбувся ювілейний концерт симфонічного оркестру і групи „Résonance”.
12 жовтня в Ужгороді в хресто-воздвиженському кафедральному соборі відбувся концерт камерного хору „Cantus” з програмою сучасної духовної музики.
15 жовтня в Ужгороді відбулась вистава за творами Олександра Олеся „Котик і півник” для дітей дошкільного та шкільного віку.
15 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт заслуженого академічного Закарпатського народного хору з нагоди цього потрійного свята. У програмі – кращі пісні і танці з репертуару колективу, духовна музика, твори патріотичного звучання.
17 жовтня в Ужгороді у обласній філармонії відбувся ювілейний авторський концерт Євгена Станковича – нашого земляка, одного з визнаних лідерів української композиторської школи.
19 жовтня у Вінницькій обласній філармонії відбувся концерт Закарпатського народного хору „Ой, на горі винобрання”, який представив багату та різнобарвну народну пісенно-хореографічну культуру Срібної Землі.
22 жовтня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась вистава за творами Василя Густі „Коза-дереза” для дітей дошкільного та шкільного віку.
22 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт естрадно-духового оркестру.
25 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії відбувся концерт талановитого митця, одного із найяскравіших молодих диригентів аргентинця із Буенос-Айреса Раміро Аріста разом із симфонічним оркестром „Libertango”.
28 жовтня в м.Ужгород в обласному театрі ляльок „Бавка” пройшов 18 міжнародний фестиваль русинської культури „Червена ружа”. На сцені театру своє мистецтво демонстрували учасники понад 40 фольклорних колективів та окремі виконавці, а серед них були і знані народні артисти України Петро Матій, Клара Лабик, відома етновиконавиця закарпатських народних пісень Мирослава Копинець, та багато інших цікавих і оригінальних автентичних колективів.
28 жовтня у Мукачівській хоровій школі хлопчиків та юнаків відбулася конференція клубу хормейстерів „ЛАД” дитячих і юнацьких хорових колективів.
29 жовтня в Ужгороді в академічному обласному театрі ляльок „Бавка” відбулась прм’єра вистави за творами Хави Ейзель „Прибульці з планети Геліпуппер” для дітей дошкільного та шкільного віку.
29 жовтня в Ужгороді в академічному обласному українському музично-драматичному театр імені братів Шерегіїв відбулось відкриття 72-го театрального сезону. Для довгоочікуваної зустрічі з глядачами „шерегіївці” підготували іскрометну українську оперету Ярослава Барнича „Шаріка”, що розповідає про кохання українського січового стрільця та угорської дівчини.
У жовтні в Ужгороді при академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені братів Шерегіїв розпочала роботу дитячо-юнацька театральна студія.
У жовтні голова Спілки композиторів Закарпаття Віктор Федорович Теличко здобув премію імені В. С. Косенка. Премію присуджено композитору за твори для дітей та юнацтва останніх років.
У жовтні закарпатські лялькарі повернулися з ювілейного Міжнародного фестивалю театрів ляльок „Подільська лялька” з відзнакою. Диплом Х Ювілейного Міжнародного фестивалю театрів ляльок у номінації „Популяризація поетичного слова Кобзаря серед підростаючого покоління” отримав Закарпатський академічний обласний театр ляльок за виставу „У нашім раї на землі” (Дитячий кобзарик) за творами Тараса Шевченка (сценічна редакція і постановка режисера, заслуженого артиста України Олександра Куцика, сценографія Тетяни Улинець, світлова партитура Ірини Осокіної).
БІБЛІОТЕЧНА СПРАВА. ВИДАВНИЧА ДІЯЛЬНІСТЬ
1 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулася презентація поетичної збірки „Не відміряна міра” київської поетеси Лілії Батюк-Нечипоренко.
5 жовтня в Ужгороді в приміщенні Закарпатської організації Національної спілки письменників України відбулася творча зустріч з відомим українським публіцистом з Америки – Петром Частом. Автор презентував дві свої нові книжки, які вийшли друком в ужгородському видавництві „TIMPANI”: „Вулиця Рилєєва” та „Сльоза з Божих очей”.
5 жовтня Виноградівська центральна районна бібліотека розпочала цикл просвітницько-інформаційних заходів на тему децентралізації. У заході взяли участь працівники бібліотек району, мешканці Виноградова та навколишніх сіл. Метою заходу під назвою „Децентралізація – реформа на добробут” стало ознайомлення з реформою децентралізації. Просто про складне розповідала бібліотекар Виноградівської ЦРБ Світлана Кедик.
5 жовтня у галереї „Ужгород” відкрилася виставка ретроспективних полотен мукачівського художника Івана Романюка. На виставці представлено близько сорока робіт майстра, які створюють написану пензлем справжню оду Срібній Землі.
9 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відомий журналіст, ведучий авторського хард-ток-шоу „Drozdov” та полічної програми „Прямим текстом” на телеканалі ZIK Остап Дроздов презентував свій роман під назвою „№2”.
9 жовтня у Тячівській ЦРБ відкрилась фотовиставка Мар'яни Галас. Здебільшого фотограф займається фотозйомкою дітей, адже діти – це квіти нашого життя.
10 жовтня в Ужгороді у обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулася творча зустріч з відомою українською письменницею Іриною Мацко. Письменниця презентувала відразу три книги: „Перехідний вік моєї мами”, „Мигдаль для серця” та „Імбир для душі”.
10 жовтня у Перечинській центральній районній бібліотеці була оформлена мобільна книжкова виставка-подорож „Мрій! Читай! Мандруй!”. Виставка організована в рамках проекту „Display-кросинг” молодіжною секцією Української бібліотечної системи з метою популяризації художньої, науково-популярної літератури про подорожі, туризм.
11 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбулася презентація анімаційного серіалу „Моя країна – Україна” та книжки „Щоденник котячих мандрів” від анімаційної студії „Новаторфільм”.
18 жовтня у Перехрестівській спеціальній загальноосвітній школі-інтернаті І-ІІ ступеня відбулась благодійна літературна акція „Зцілюще слово”. Голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Густі, відомий дитячий письменник, автор багатьох книг казок, член Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Шкіря, головний спеціаліст управління культури облдержадміністрації Оксана Дурунда привезли для дітей у подарунок свої книжки, канцелярське приладдя – альбоми для малювання, фарби, фломастери, фарби. Та найголовніше що на таких зустрічах основним є саме „зцілюще слово”, мовлене від щирої душі і чистого серця.
19 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбувся патріотично-поетичний вечір „Герої нашого часу”, який ініціювали працівники книгозбірні, аби всі охочі могли поділитися улюбленими або ж і власними віршами, в яких увічнені державницькі й загальнолюдські прагнення українців та подвиг тих, хто відстоює ці прагнення ціною власного життя.
23 жовтня в Ужгороді в обласній філармонії музично-хореаографічну виставу „Буря” представили юні артисти зі словацького міста Пряшів.
24 жовтня в Ужгороді, в обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбулося ювілейне засідання клубу літературних дебютів „Нові імена”. Свою творчість презентували дві молоді поетеси Марія Трунова та Аля Ціхоцька. Також відбувся своєрідний творчий звіт дебютантів минулих років.
26 жовтня в Ужгороді в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф.Потушняка відбулася презентація книги „Митець з гуцульського Парижу або, Ой на плаю... книжки пасу” закарпатського художника-графіка Миколи Дем'яна.
У жовтні письменниця з Тячівщини Тетяна Грицан номінована на міжнародну літературну премію Миру-2016 за прозу „Не відає”.
У жовтні відомий закарпатський фольклорист Юрій Туряниця видав найґрунтовнішу свою книжку. Це збірка рекрутських пісень Закарпаття під символічною назвою „Мирно жийте, люди”. Книга вийшла у видавництві „Краєвиди Карпат”. Понад 300-сторінкова праця містить не тільки українські вояцькі пісні, а й угорські, чеські та словацькі, записані на теренах Закарпатської області.
ОБРАЗОТВОРЧЕ МИСТЕЦТВО. МУЗЕЙНА СПРАВА
2 жовтня в ужгородському „VOTO CAFE” відкрилася персональна виставка „Човники” молодого художника Олексія Федора.
5 жовтня у галереї „Ужгород” відкрилась ретроспективна виставка митця із Мукачева Івана Романюка.
6 жовтня в Ужгороді у музеї архітектури та побуту відома на Закарпатті художниця, педагог та громадський діяч Емма Левадська представила на розсуд відвідувачів персональну ретроспективну виставку, приурочену до 80-літнього ювілею.
6 жовтня у м. Рівному у галереї європейського живопису „Євро-Арт” відбулася презентація сучасного закарпатського малярства. Свої картини експонували шляхетні власниці живописної „Верети” – художниці Одарка Долгош, Олена Кондратюк, Людмила Корж-Радько та Надія Пономаренко з Ужгорода. Арт-проект „Верета”, підготовлений організацією „Асоціація творчих жінок Закарпаття „Нова форма”, нині презентується у таких містах України як Вінниця, Тернопіль, Чернівці.
7 жовтня в Ужгороді, напередодні Дня художника відбулася творча зустріч першокурсників факультету історії та міжнародних відносин Ужгородського університету з відомим митцем нашого краю, академіком, класиком закарпатського живопису Володимиром Микитою. Справжнім дарунком для молоді стало запрошення художника до майстерні.
9-14 жовтня в Ужгороді відбувся студентський конкурс із живопису „Срібний мольберт”.
11 жовтня в Ужгороді відкрилася виставка „Осінь – 2017”. Виставка паралельно розгорнулася у залах обласного художнього музею ім.Й.Бокшая (живопис, скульптура) та галереї „Ужгород” (графіка, декоративно-прикладне мистецтво).
13 жовтня у Виноградово у виставковому залі „Імпасто” відбулося відкриття виставки творчих робіт художників Виноградівщини. На виставці були представлені роботи 16 виноградівських художників, а це більше 60 картин.
13 жовтня в Ужгороді в історико-культурному комплексі „Совине гніздо” відбулася презентація фотоальбому „Ужгород”, який вийшов друком до Дня міста.
14 жовтня в Ужгороді у культурно-історичному центрі „Совине гніздо” відкрилася експозиція „Моя армія. Бачити серцем” та презентація фотокниги „RAWІсторія змін українців та армії”. Подія в рамках всеукраїнського фотопроекту „Армія. Друге народження”.
15 жовтня в Ужгороді у музеї народної архітектури та побуту відкрилася перша персональна виставка живопису Анастасії Мошколи „Неоднозначність”.
17 жовтня у Тячівській галереї ім.Ш.Голлоші відкрилася персональна виставка картин Раїси Глюк (1913-1999) – дружини видатного закарпатського живописця Гаврила Глюка.
18 жовтня в Ужгороді, в історико-культурному центрі „Совине гніздо” відкрили виставку малюнків дітей-переселенців „Мій дім забрала війна”.
18 жовтня в Ужгороді в арт-студії „Небо” відкрилася виставка робіт закарпатських художників Едуарда Приходька та Олексія Федора.
20 жовтня у Києві у приміщенні Національної академії мистецтв України відбулося відкриття персональної виставки творів відомого закарпатського художника, народного художника України, лауреата Закарпатської обласної премії в галузі образотворчого мистецтва ім. Й. Бокшая та А. Ерделі. мукачівця Золтана Федоровича Мички. Експозиція мала назву „Минуле. Майбутнє”.
24 жовтня в Ужгороді на вулиці І.Фірцака відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки видатному скульптору, лауреатові Національної премії України ім.Т.Шевченка, Народному художникові України Василю Свиді.
24 жовтня в Ужгороді в „Галереї Ілько” відкрилася виставка „Культурний ландшафт” Павла Ковача.
24 жовтня у картинній галереї Мукачівського історичного музею „Замок Паланок” відкрилася виставка творчих робіт учасників пленеру – митців арт-клубу „Палітра-спектр” та художників, які є етнічними німцями України.
28 жовтня у Виноградові, в мистецькій галереї „Імпасто” відкрилася виставка вишиваних рушників з приватної колекції Майї Вайди. На ній представлено півтисячі шедеврів народної творчості.
31 жовтня у Солотвинській ДШМ відкрили виставку фотографій під назвою „Румунія живописна”. Експозицію, яка складається з 35 фоторобіт, підготувала міжнародна асоціація „ЄвроФотоАрт” з м. Орадя (Румунія) під патронатом консульства Румунії в Солотвині, Солотвинської селищної ради та громадської організації „Надія”.
У жовтні на Рахівщині у селі Чорна Тиса пройшов всеукраїнський пленер художників.
У жовтні у НПП „Синевир” відбувся осінній пленер. Художники з різних куточків країни впродовж десяти днів милувалися природою, черпаючи від неї натхнення, і творили нові картини.
ПРОСВІТНИЦТВО. ХУДОЖНЯ САМОДІЯЛЬНІСТЬ. ФЕСТИВАЛІ. ТУРИЗМ
1 жовтня в с. Лопухово на Тячівщині, відбувся фестиваль „Брустурянська кедровиця” та святкування 379-ої річниці з дня заснування Лопухова (Брустурів). У програмі: урочиста частина, запалення фестивальної ватри, виставка виробів народних умільців. Гості свята мали можливість скуштувати традиційні страви села, а також міцний напій – настоянку на шишках сибірського кедру – кедровицю, яка й дала назву фестивалю. Відбулась концертна програма художніх колективів району та запрошених гостей.
2 жовтня в Ужгороді відбулася презентація організаторів кіно-туру „Роми, яких ви не знали”. У рамках туру глядачам показали фільм „Сім історій успішних ромських жінок”, який продемонстрували у п'яти населених пунктах Закарпаття. Наталія Зіневич, співавторка та наукова консультантка проекту, ромологиня, відзначила, що це історії успіху – семи успішних ромських жінок України, які мешкають в різних містах держави, є активними громадянками, і добре відомі в своїх регіонах.
3 жовтня на Рахівщині відбувся новий фестиваль „Де бере початок Тиса”, який провели одночасно з днем села Чорна Тиса. Назвали його на честь гірської річки, що бере початок між гірськими хребтами Свидовець та Горгани.
3 жовтня у Тячівському районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди Міжнародного дня музики. Святкування продовжилося концертом працівників, викладачів шкіл мистецтв району.
7 жовтня в Берегово на пл. Кошута відбулася безкоштовна презентація громадської організації „Арт – Берегово”. У програмі: виставка-продаж виробів майстрів рукоділля й ремісників Берегівщини та гостей з Виноградова, безкоштовна фотозона для фотосесій.
8 жовтня у місті Хуст пройшов традиційний етно-культурний фестиваль „День Бетлена”.
9 жовтня в Ужгородському прес-клубі відбулася презентація цьогорічного XIV-го Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA, який стартував в Україні у жовтні. Цього року найцікавіші документальні стрічки про права людини побачили мешканці понад 200 міст і містечок України.
14 жовтня в Ужгороді до Дня козацтва справжні козаки провели марш по одній із вулиць Ужгорода – Корзо. Із площі Театральної, звідки колона рушила до Ужгородського замку. Саме на території музею провели показові виступи, в тому числі – бойовий гопак.
14 жовтня в селі Дубрівці на Ужгородщині презентували фільм „Останній солдат” про закарпатського оптиміста – 91-річного Юрія Куруца. Прем’єра відбулася з участю режисера В’ячеслава Бігуна, автора сценарію Олександра Гавроша, головного героя та односельців.
У жовтні вихованець Мукачівської дитячої школи мистецтв №1 ім. с. Мартона, дванадцятирічний Олександр Лучков (викладач фортепіано Марія Вайс), взяв участь у IX Міжнародному фестивалі піаністів імені Розаріо Марчіано, що проходив у столиці Австрії Відні.
У жовтні закарпатський кінематографіст і вчений-юрист В’ячеслав Бігун станом на жовтень 2017 року удостоєний вже 30 кіновідзнак на українських і зарубіжних кінофестивалях.
У жовтні у Мукачеві пройшли екскурсії для школярів „Знай рідне місто”.
Новини
18 вересня художниці Аллі Горській виповнилося б 95 років. Вона залишила помітний слід в історії українського дисидентського руху, а її трагічна смерть породила чималий резонанс. З нагоди річниці її Дня народження пропонуємо вашій увазі віртуальну виставку "Душа українського шістдесятництва".
Шановні користувачі, до вашої уваги "Хроніка культурного життя Закарпатської області за серпень 2024 р.".
Шановні користувачі, до вашої уваги щоквартальник "Закарпаття на сторінках преси" за І кв. 2024 р.